Головбух

Оподатковуємо посередницькі послуги при купівлі-продажу авіаквитків

  • 1 грудня 2014
  • 265

ПРОБЛЕМА

Для фізосіб-підприємців, які надають послуги фірмі (юрособі на загальній системі оподаткування), засновники цієї фірми (нерезиденти) організували навчальний семінар за кордоном. Фірма придбала авіаквитки для цих ФОП. Як оформити документально та оподаткувати операції з придбання та подальшого продажу авіаквитків ФОП?

РІШЕННЯ

Придбання авіаквитків з метою їх продажу в даному випадку не відноситься до операцій купівлі-продажу.

Пасажирський квиток є підтвердженням укладення договору про перевезення між перевізником та пасажиром. Квиток може бути використаний для перевезення лише тієї особи, прізвище та ім’я якої зазначені у квитку. Це передбачено Правилами повітряних перевезень пасажирів і багажу, затвердженими наказом Мінінфраструктури від 30.11.2012 № 735.

Важно

Тобто авіаквитки не можуть бути об’єктом договору з фірмою, яка придбала їх для підприємців. Адже фірма не є ні перевізником, ні пасажиром.

Оскільки право власності на придбані авіаквитки не переходить до фірми, ці квитки не можна розглядати як товар. Тому вартість цих квитків не є об’єктом оподаткування податком на прибуток (п. 137.1 Податкового кодексу України; ПК). Відповідно у фірми відсутні й податкові витрати (п. 138.4 ПК).

Те ж саме стосується й ПДВ. Транспортний квиток є підставою на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту покупця (п. «а» п. 201.11 ПК). Але, незважаючи на те, що придбання авіаквитків здійснює фірма, фактичними покупцями та власниками авіаквитків є підприємці. Тому право на податковий кредит з ПДВ матимуть підприємці, зареєстровані платниками ПДВ.

Крім того, при передачі авіаквитків та отриманні від підприємців коштів за ці квитки підстав для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ у фірми також немає.

У даному випадку фірма виступає посередником. Вона надає послугу ФОП щодо придбання авіаквитків для них.

Одним з видів посередницьких договорів, за допомогою якого можна оформити надання такої послуги, є договір доручення (гл. 68 Цивільного кодексу України; ЦК).

За договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії (ст. 1000 ЦК).

Повірений має право на плату за виконання свого обов’язку за таким договором (ст. 1002 ЦК).

Винагорода повіреного є його доходом від наданих послуг. Згідно з підпунктом 135.4.1 ПК сума такої винагороди відноситься до складу податкових доходів від операційної діяльності. Такий дохід визнається за датою складання акта про надання послуг (п. 137.1 ПК).

Крім того, сума винагороди оподатковується ПДВ (п. 189.4 ПК). База оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. У разі здійснення контрольованих операцій — не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 ПК (п. 188.1 ПК).

Внимание

Якщо в договорі доручення не визначено розміру плати повіреному, вона виплачується після виконання доручення відповідно до звичайних цін на такі послуги (ст. 1002 ЦК).

При цьому слід пам’ятати, що звичайна ціна повинна відповідати рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 ПК).

Оскільки фірма придбаває авіаквитки не за рахунок довірителя, а за власні кошти, така операція з метою оподаткування прирівнюється до поворотної фінансової допомоги (пп. 14.1.257 ПК).

З правової точки зору поворотна фінансова допомога відноситься до позики та оформляється відповідним договором (ст. 1046 ЦК).

Комментарий

На нашу думку, оплату за рахунок повіреного з подальшим відшкодуванням витрат довірителем можна передбачити і в договорі доручення, без укладання додаткової угоди (договору).

Глава 68 ЦК не містить обов’язкової умови щодо перерахування коштів довірителем до виконання доручення повіреним.

Такий висновок можна зробити, виходячи з вимог частини 2 статті 1007 ЦК.

Довіритель зобов’язаний, якщо інше не встановлено договором:

1) забезпечити повіреного засобами, необхідними для виконання доручення;

2) відшкодувати повіреному витрати, пов’язані з виконанням доручення.

У податковому обліку фірми така операція не є об’єктом оподаткування податком на прибуток та ПДВ (пп. 135.5.5, 196.1.5 ПК).

У бухгалтерському обліку — відображається у складі дебіторської заборгованості:

- на рахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» — поточна дебіторська заборгованість з терміном погашення протягом 12 місяців;

- на рахунку 183 «Інша дебіторська заборгованість» — довгострокова, з терміном погашення протягом строку, що перевищує 12 місяців, починаючи з дати балансу.

Враховуючи зазначене вище, придбання авіаквитків з метою їх подальшого продажу є посередницькою операцією, яка оформляється договором доручення. Винагорода за надану послугу є об’єктом оподаткування податком на прибуток та ПДВ у повіреного. Операція з придбання авіаквитків повіреним за власні кошти з подальшим відшкодуванням витрат підприємцями вважається поворотною фінансовою допомогою. Вона не впливає на податковий облік повіреного.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл