Головбух

Списання товару, який втратив свої експлуатаційні властивості, та продаж його оприбуткованих частин

  • 1 грудня 2014
  • 123

ПРОБЛЕМА

Як списати товар, який втратив свої експлуатаційні властивості? Як відобразити в обліку його списання та реалізацію оприбуткованих від такого списання частин?

РІШЕННЯ

Уцінку товарів необхідно проводити відповідно до спільного наказу Мінекономіки, Мінфіну «Про затвердження Положення про порядок уцінки і реалізації продукції, що залежалась, з групи товарів широкого вжитку і продукції виробничо-технічного призначення» від 10.09.1996 № 120/190.

Так, відповідно до пункту 11 цього положення , розміри уцінки товарів повинні визначатися комісією на підставі експертних оцінок з урахуванням ступеня втрати їх споживчих властивостей, насиченості ринку цими товарами, продукцією та надлишковими ТМЦ.

Товари, продукція та надлишкові ТМЦ, які раніше було уцінено, але не реалізовано, можуть уцінюватися повторно до рівня цін можливої реалізації.

Якщо продаж непродовольчими товарами здійснюється у роздріб, то ціну прилюдно оголошують через ярлики цін — так підприємство інформує всіх покупців про ціни на товари та пропонує придбати їх на умовах публічного договору. Умови публічного договору є однаковими для всіх споживачів.

Умови проведення уцінки товарів у роздрібній торгівлі визначено пунктом 4 статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-ХІІ (далі — Закон № 1023).

Так, вживання понять «знижка» або «зменшена ціна» дозволяється лише з додержанням таких умов:

1) якщо вони застосовуються до продукції, яку безпосередньо реалізує суб’єкт господарювання;

2) якщо такого роду знижка або зменшення ціни застосовується протягом визначеного та обмеженого періоду часу;

3) якщо ціна продукції є нижчою від її звичайної ціни.

Крім цього, згідно з пунктом 5 статті 15 Закону № 1023 визначено, що вживання поняття «розпродаж» або будь-яких інших, аналогічних йому, дозволяється лише з додержанням таких умов:

якщо здійснюється розпродаж усіх товарів у межах певного місця або чітко визначеної групи товарів;

якщо тривалість розпродажу обмежено в часі;

якщо ціни товарів, що підлягають розпродажу, є меншими від їх звичайної ціни.

Відповідно до пункту 6 статті 15 Закону № 1023 визначено, що після публічного повідомлення про початок проведення розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни до споживачів повинна доводитися інформація про ціну продукції, що була встановлена до початку проведення відповідного розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни, а також ціну цієї ж продукції, встановлену після їх початку.

Згідно з підпунктом 138.8.5 Податкового кодексу України визначено, що нестачі і втрати від псування матеріальних цінностей у цехах у межах норм природного убутку згідно із затвердженими центральними органами виконавчої влади та погодженими Міністерством фінансів України нормативами відносяться до загальновиробничих витрат.

Вартість товару може бути списана повністю, якщо такий товар втратив свої експлуатаційні властивості та його неможливо продати за первинним призначенням. Але після такого списання товар може бути продано в іншому вигляді.

Якщо платник податку приймає рішення про уцінку/дооцінку активів згідно з правилами бухгалтерського обліку, — така уцінка/дооцінка з метою оподаткування не змінює балансову вартість активів та доходи або витрати такого платника податку, пов’язані з придбанням зазначених активів (п. 152.10 ПК). Відповідно до пункту 189.9 ПК у разі якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.

Розглянемо відображення таких операцій у бухгалтерському та податковому обліку.

№ п/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Списано товар, який повністю втратив свої первинні експлуатаційні властивості

947

285

282

282

3500

2500

-

-

2

Нараховано податкове зобов'язання внаслідок списання

644

641/пдв

700

-

-

3

Оприбутковано частини товару, яку можна окремо обліковувати та реалізувати

282

719

600

600

-

4

Реалізовано товар за готівку

301

702

720

-

-

5

Нараховано податкове зобов'язання з ПДВ щодо продажу товару

702

641/пдв

120

-

-

6

Списано собівартість товару

902

282

600

-

600

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл