Відображаємо в обліку безоплатну передачу товарів нерезиденту

75

ПРОБЛЕМА

Як відобразити в обліку підприємства безоплатну передачу товарів нерезиденту, оформлену митною декларацією?

РІШЕННЯ

На жаль, Податковий кодекс України (ПК) не містить чітких норм щодо оподаткування операцій з безоплатної передачі товарів.

Оподаткування податком на прибуток безоплатно переданих товарів

Згідно з вимогами пункту 135.1 ПК при обчисленні об’єкта оподаткування податком на прибуток враховуються доходи платника. Однак підприємство, яке передає товари безоплатно, не отримує при цьому доходів.

Водночас операції, що здійснюються згідно з господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари, а також операції з безоплатного надання товарів, вважаються продажем (реалізацією) таких товарів (пп. 14.1.202 ПК).

Важно

Тобто операції з безоплатної передачі товарів є об’єктом оподаткування податком на прибуток.

Порядок оподаткування податком на прибуток зазначених операцій викладено в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку визначення доходу та витрат за операціями з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), затвердженій наказом ДПС від 05.07.2012 № 581. Податківці дійшли висновку: якщо платник податку на прибуток безоплатно надає товари (роботи, послуги), незалежно від статусу отримувача, дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) визначається за звичайною ціною. При цьому платник має право включити до податкових витрат собівартість таких товарів (робіт, послуг).

Тобто якщо прийняти за звичайну ціну собівартість безоплатно переданих товарів, об’єкт оподаткування податком на прибуток буде рівний нулю. Адже сума податкового доходу дорівнюватиме сумі податкових витрат.

Внимание

Господарська діяльність спрямована на отримання доходу (пп. 14.1.36 ПК).

Слід зауважити, що при вивезенні товарів з митної території України у підприємства-експортера виникає обов’язок зі сплати митних платежів (ст. 289 Митного кодексу України). Зазвичай витрати на сплату митних платежів дозволяється включати до складу податкових витрат (п. 138.5 ПК). Однак у даному випадку, на нашу думку, цього робити не варто. Адже витрати, не пов’язані з провадженням господарської діяльності, не включаються до складу податкових витрат (п. 139.1 ПК).

Оподаткування ПДВ безоплатно переданих товарів

Оскільки операції з безоплатної передачі товарів прирівнюються до постачання, такі операції є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 14.1.191 та п. 185.1 ПК).

Відповідно до підпункту 195.1.1 ПК вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі експорту оподатковується за нульовою ставкою.

Крім того, якщо платник ПДВ при придбанні товарів включив суми ПДВ до податкового кредиту, то при їх безоплатній передачі такий платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за ставкою 20%. Адже товари використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ (пп. «в» пп. 14.1.191, пп. «г» п. 198.5 ПК).

Пример

Відображення в обліку безоплатної передачі товарів нерезиденту

Згідно з договором підприємство відвантажило товари нерезиденту на безоплатній основі. Собівартість товарів — 23000 грн. Сплачено на митниці митні платежі в сумі 900 грн.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Списано собівартість безоплатно наданих товарів

949

281

23000

23000*

23000

2

Сплачено митні платежі на митниці

377

311

900

3

Включено митні платежі на митниці до витрат на збут

93

377

900

4

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ на вартість товарів, при придбанні яких суму ПДВ було включено до податкового кредиту (23000 × 20%)

949

641/пдв

4600

5

Відображено фінансовий результат

791

791

949

93

27600

900

*При визначенні податкового доходу за звичайну ціну умовно приймаємо собівартість безоплатно наданих товарів.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль