Вартість ліцензії в бухгалтерському та податковому обліку

51

ПРОБЛЕМА

Комунальне підприємство придбало три ліцензії на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії вартістю 1218 грн. кожна, строком на 5 років. Як правильно відобразити в бухгалтерському та податковому обліку отримані ліцензії? Як правильно відобразити списання їх вартості?

РІШЕННЯ

У бухгалтерському обліку ліцензії за умови їх відповідності критеріям визнання активів відображаються у складі інших нематеріальних активів. Критеріями нематеріального активу є відсутність матеріальної форми та можливість його ідентифікації (П(С)БО 8 «Нематеріальні активи»).

Відповідно до пункту 6 П(С)БО 8 придбаний або отриманий нематеріальний актив відображається в балансі, якщо є ймовірність одержання майбутніх економічних вигід, пов’язаних із його використанням, та його вартість може бути достовірно визначена.

Амортизація нематеріальних активів (крім права постійного користування земельною ділянкою) здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об’єкта активом (п. 25 П(С)БО 8).

Таким чином, у бухгалтерському обліку комунальне підприємство амортизує протягом строку корисного використання придбані три ліцензії на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії вартістю 1218 грн. кожна.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Як відобразити в обліку витрати на придбання та обслуговування програмного забезпечення»

Відповідно до підпункту «ж» підпункту 138.10.6 Податкового кодексу України (ПК) до складу інших витрат включаються витрати звичайної діяльності (крім фінансових), не пов’язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, зокрема на придбання ліцензій та інших спеціальних дозволів (крім тих, вартість та строк використання яких відповідають ознакам, встановленим для основних засобів розділом I Податкового кодексу, та підлягають амортизації у складі нематеріальних активів).

Ознаки віднесення активу до основних засобів установлені в підпункті 14.1.138 ПК: вартість активу має бути більшою за 2500 грн., та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) з дати введення в експлуатацію має бути більшим за рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Важно

Наявність тільки однієї ознаки не надає права вважати актив основним засобом.

Враховуючи, що вартість однієї ліцензії, придбаної комунальним підприємством, — 1218 грн., у податковому обліку витрати на придбання такої ліцензії не можна амортизувати. Вони включаються до інших витрат звичайної діяльності.

К сведению

Аналогічна відповідь розміщена в ЗІР (підкатегорія 102.33).

Щодо дати відображення в податковому обліку витрат, пов’язаних із придбанням ліцензій, не визнаних активами у бухгалтерському обліку, конкретної відповіді немає ні в Податковому кодексі, ні в ЗІР. Але підприємство може орієнтуватись на пункт 138.5 ПК: інші витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені, згідно з правилами ведення бухгалтерського обліку. А це значить, що в податковому обліку підприємство вартість ліцензії списує до складу витрат також поступово — за датою нарахування амортизації в бухгалтерському обліку.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль