Придбання нерухомого майна у підприємця на загальній системі оподаткування

34

ПРОБЛЕМА

Підприємство купило виробничу будівлю у підприємця на загальній системі оподаткування — не платника ПДВ. Як провести операцію в обліку?

РІШЕННЯ

Одиницею обліку основних засобів є об’єкт основних засобів. Підприємство, яке придбає основні засоби, повинне зарахувати їх на баланс за первісною вартістю (п. 7 П(С)БО 7 «Основні засоби»).

Первісна вартість придбаних основних засобів згідно з пунктом 8 П(С)БО 7 та пунктом 146.5 Податкового кодексу України (ПК) складається з таких витрат:

1) сум, що сплачуються постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);

2) реєстраційних зборів, державного мита та аналогічних платежів, що здійснюються в зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт основних засобів;

3) сум ввізного мита;

4) сум непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству);

5) витрат на страхування ризиків доставки основних засобів;

6) витрат на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів. Первісна вартість об’єкта основних засобів збільшується на попередньо оцінену суму витрат на демонтаж, переміщення об’єкта та відновлення території, на якій він розташований, у випадках та порядку, визначених законодавством, зокрема на суму оцінених витрат на рекультивацію порушених земельних ділянок шляхом створення забезпечення;

7) інших витрат, безпосередньо пов’язаних з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою;

8) фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до вимог П(С)БО 31.

У податковому обліку витрати на придбання основних засобів підлягають амортизації (п. 144.1 ПК) починаючи з місяця, наступного за місяцем введення в експлуатацію об’єкта основних засобів (п. 146.2 ПК). Оскільки продавець не є платником податку на додану вартість, податковий кредит при придбанні об’єкта нерухомості у покупця відсутній.

Дохід, отриманий фізичною особою — підприємцем від продажу об’єкта нерухомості — виробничої будівлі, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (п. 172.2 ПК).

Юридична особа виступає податковим агентом відносно доходів фізособи-продавця з обов’язком нарахувати, утримати та сплатити в бюджет ПДФО з доходу, отриманого платником податку від такого продажу. Дохід від продажу нерухомості податковий агент визначає виходячи з вартості, вказаної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта (п. 172.3 ПК).

Згідно з пунктом 172.11 ПК порядок визначення оціночної вартості нерухомості та об’єктів незавершеного будівництва визначається відповідно до Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою КМУ від 10.09.2003 № 1440, та Національного стандарту № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженого постановою КМУ від 28.10.2004 № 1442.

ПДФО сплачується податковим агентом в бюджет:

за місцезнаходженням юридичної особи (пп. 168.4.4 ПК);

за місцем реєстрації фізособи-підприємця як суб’єкта підприємницької діяльності (пп. «а» пп. 168.4.5 ПК).

Виплата доходу підприємцю не є об’єктом для нарахування єдиного соціального внеску у джерела виплати доходу. Проте у фізичної особи — підприємця такі доходи є частиною доходу (прибутку), отриманого від його діяльності, на який внесок нараховується підприємцем самостійно.

Відображення операцій з придбання об’єкта нерухомого майна у підприємця — не платника ПДВ

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Придбано виробничу будівлю

152

631

200000

2

Перераховано кошти в оплату за отриманий об’єкт нерухомості

631

311

190000

3

Утримано податок на доходи фізичних осіб

631

641/пдфо

10000

4

Перераховано податок на доходи фізичних осіб в бюджет

641/пдфо

311

10000

5

Введено виробничу будівлю в експлуатацію

104

152

200000



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль