text
Головбух

Придбання нерухомого майна у підприємця на загальній системі оподаткування

  • 1 грудня 2014
  • 34

ПРОБЛЕМА

Підприємство купило виробничу будівлю у підприємця на загальній системі оподаткування — не платника ПДВ. Як провести операцію в обліку?

РІШЕННЯ

Одиницею обліку основних засобів є об’єкт основних засобів. Підприємство, яке придбає основні засоби, повинне зарахувати їх на баланс за первісною вартістю (п. 7 П(С)БО 7 «Основні засоби»).

Первісна вартість придбаних основних засобів згідно з пунктом 8 П(С)БО 7 та пунктом 146.5 Податкового кодексу України (ПК) складається з таких витрат:

1) сум, що сплачуються постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);

2) реєстраційних зборів, державного мита та аналогічних платежів, що здійснюються в зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт основних засобів;

3) сум ввізного мита;

4) сум непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству);

5) витрат на страхування ризиків доставки основних засобів;

6) витрат на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів. Первісна вартість об’єкта основних засобів збільшується на попередньо оцінену суму витрат на демонтаж, переміщення об’єкта та відновлення території, на якій він розташований, у випадках та порядку, визначених законодавством, зокрема на суму оцінених витрат на рекультивацію порушених земельних ділянок шляхом створення забезпечення;

7) інших витрат, безпосередньо пов’язаних з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою;

8) фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до вимог П(С)БО 31.

У податковому обліку витрати на придбання основних засобів підлягають амортизації (п. 144.1 ПК) починаючи з місяця, наступного за місяцем введення в експлуатацію об’єкта основних засобів (п. 146.2 ПК). Оскільки продавець не є платником податку на додану вартість, податковий кредит при придбанні об’єкта нерухомості у покупця відсутній.

Дохід, отриманий фізичною особою — підприємцем від продажу об’єкта нерухомості — виробничої будівлі, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (п. 172.2 ПК).

Юридична особа виступає податковим агентом відносно доходів фізособи-продавця з обов’язком нарахувати, утримати та сплатити в бюджет ПДФО з доходу, отриманого платником податку від такого продажу. Дохід від продажу нерухомості податковий агент визначає виходячи з вартості, вказаної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта (п. 172.3 ПК).

Згідно з пунктом 172.11 ПК порядок визначення оціночної вартості нерухомості та об’єктів незавершеного будівництва визначається відповідно до Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою КМУ від 10.09.2003 № 1440, та Національного стандарту № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженого постановою КМУ від 28.10.2004 № 1442.

ПДФО сплачується податковим агентом в бюджет:

за місцезнаходженням юридичної особи (пп. 168.4.4 ПК);

за місцем реєстрації фізособи-підприємця як суб’єкта підприємницької діяльності (пп. «а» пп. 168.4.5 ПК).

Виплата доходу підприємцю не є об’єктом для нарахування єдиного соціального внеску у джерела виплати доходу. Проте у фізичної особи — підприємця такі доходи є частиною доходу (прибутку), отриманого від його діяльності, на який внесок нараховується підприємцем самостійно.

Відображення операцій з придбання об’єкта нерухомого майна у підприємця — не платника ПДВ

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Придбано виробничу будівлю

152

631

200000

2

Перераховано кошти в оплату за отриманий об’єкт нерухомості

631

311

190000

3

Утримано податок на доходи фізичних осіб

631

641/пдфо

10000

4

Перераховано податок на доходи фізичних осіб в бюджет

641/пдфо

311

10000

5

Введено виробничу будівлю в експлуатацію

104

152

200000

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл