Обліковуємо операції з надання квартири працівникам для проживання під час відрядження

41

ПРОБЛЕМА

Будівельна організація хоче придбати квартиру. Основний вид діяльності — будівництво. Який буде бухгалтерський та податковий обліки придбаної квартири для використання в господарській діяльності, як житла для працівників у відрядженні?

РІШЕННЯ

Наказом ДПС України від 05.07.2012 № 577 затверджено узагальнюючу податкову консультацію про можливість визначення витрат за діяльністю, не передбаченою статутом, за правилами, встановленими розділом III Податкового кодексу України (ПК), за умови документального підтвердження їх зв’язку з господарською діяльністю та визнання доходів від такої діяльності в податковому обліку.

У той же час податковий орган не визнає виробничими житлові приміщеннями, які використовуються для виробничих потреб. Використання житлових будинків у господарській діяльності передбачає їх переведення до нежитлових фондів.

Податківці роз’яснюють в Єдиній базі податкових знань, що використання для виробничих потреб житлових будинків та їх частин без переведення до нежитлових фондів є неправомірним. Але якщо підприємство підтвердить, що його господарська діяльність пов’язана з наданням житлових приміщень для проживання громадян, то платежі за договором оренди житлового приміщення (без переведення цього приміщення до нежитлового фонду) враховуються під час обчислення об’єкта оподаткування за наслідками податкового періоду, в якому здійснюється таке нарахування.

Якщо будівельне підприємство внесе зміни в свої статутні документи та зареєструє ще один вид діяльності, крім основного, — КВЕД 55.1 «Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування» (Національний класифікатор України ДК 009:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 ), воно буде мати право відображати у податкових витратах не тільки дохід від надання послуг проживання, а ще й витрати на утримання та ремонт житлового приміщення та податкову амортизацію.

Без таких реєстраційних змін підприємство в податковому обліку буде відображати тільки дохід від надання послуг проживання, незалежно від того платив працівник за проживання чи ні. Якщо підприємство буде надавати послуги з проживання безкоштовно або пов’язаним особами та особам, які не сплачують податку на прибуток, дохід потрібно рахувати з урахуванням звичайних цін (пп. 14.1.203, 135.5.11, 153.2 ПК).

Крім того, база оподаткування ПДВ операцій з надання послуг з проживання на території України визначається виходячи з договірної вартості, а у разі здйснення контрольованих операцій — не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 ПК.

Вартість безоплатного використання житла в квартирі, що належить роботодавцю, не обкладається ПДФО на підставі пункту 164.2.17 ПК, якщо таке надання зумовлене виконанням працівниками трудових функції та передбачено нормами колективного договору.

Відображення використання у господарській діяльності придбаної квартири

Підприємство придбало новозбудовану квартиру у власність (вартість 1200000 грн. у т. ч. ПДВ — 200000 грн. для використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності). Після внесення змін до статутних документів квартиру використано як житло для працівників, які приїздять у відрядження. Амортизація квартири за місяць — 5000 грн. За місяць працівники, які перебували у відрядженні, сплатили за послуги проживання 600 грн. Вартість наданих послуг, обчислена за звичайними цінами становить 1800 грн. За місяць підприємство сплатило 600 грн. комунальних послуг у т. ч ПДВ — 100 грн.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Придбано квартиру для виробничих витрат

152

631

1000000

2

Відображено податковий кредит за наявності податкової накладної

641/пдв

631

200000

3

Перераховано за квартиру

631

311

1200000

4

Введено квартиру в експлуатацію

103

152

1000000

5

Нараховано амортизацію

23, 92, 93

131

5000

5000

6

Відображено дохід від надання послуг проживання працівникам під час відрядження

377

713

600

1500*

7

Нараховано податкове зобов’язання з ПДВ

713

641/пдв

100

8

Нараховано ПДВ із суми перевищення звичайної ціни над фактичною ціною послуги проживання

949

641/пдв

200

9

Сплачено працівниками за проживання під час відрядження

301

377

600

10

Нараховано комунальні послуги

23, 92, 93

377

500

500

11

Відображано податковий кредит у складі комунальних послуг

641/пдв

377

100

12

Сплачено за комунальні послуги

377

311

600

* З урахування звичайних цін



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль