Амортизація емфітевзису

216

ПРОБЛЕМА

Чи підлягає амортизації нематеріальний актив — право постійного користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)?

РІШЕННЯ

Як уже зазначали, витрати на придбання емфітевзису для використання його в господарській діяльності набувача підлягають амортизації.

Відповідно до підпункту 145.1.1 ПК нарахування амортизації нематеріальних активів другої групи, до якої відноситься і емфітевзис, здійснюється протягом строків, визначених у правовстановлюючому документі (у цьому випадку — у договорі емфітевзису).

Тут доречно зауважити, що земельні ділянки приватної власності можна передавати в користування за договором емфітевзису на будь-який строк (хоч на 500 чи 1000 років) або взагалі не зазначати строк дії договору. В останньому випадку згідно із підпунктом 145.1.1 ПК нарахування амортизації здійснюватимуть протягом строку корисного використання емфітевзису, який визначатиме юридична особа — набувач самостійно, але не менше двох та не більше десяти років безперервної експлуатації.

Порядок амортизації нематеріальних активів закріплено у статтях 144, 145, 146 ПК та П(С)БО 8.

Відповідно до П(С)БО 8 нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому нематеріальний актив уведено в господарський оборот, а припиняється починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття нематеріального активу.

Метод амортизації нематеріального активу підприємство обирає самостійно, виходячи з умов отримання майбутніх економічних вигод. Якщо такі умови визначити неможливо, то амортизація нараховується із застосуванням прямолінійного методу.

Щодо відображення амортизації на рахунках обліку, то відповідно до Методичних рекомендацій нарахування амортизації нематеріальних активів здійснюється за дебетом рахунку витрат та кредитом субрахунку 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів». Залежно від напряму використання нематеріального активу слід використовувати і відповідний рахунок витрат, зокрема, 23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 949 «Інші витрати операційної діяльності». Проте, оскільки ця земельна ділянка призначена саме для сільськогосподарських потреб, то доцільно застосовувати рахунки 23 «Виробництво» або 91 «Загальновиробничі витрати». Інакше кажучи, такі амортизаційні витрати мають формувати собівартість вирощеної продукції.

Ірина ВИСІЦЬКА,

адвокат, КиївПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль