Головбух

Безоплатна оренда нерухомості у засновника

  • 1 грудня 2014
  • 43

ПРОБЛЕМА

Підприємство — юридична особа на загальній системі оподаткування планує безоплатно орендувати нерухомість (нежитлову будівлю) у свого засновника, яка є його власністю.

Які податкові наслідки можуть виникнути у підприємства в такому випадку?

РІШЕННЯ

У податковому обліку безоплатне користування нежитловою будівлею необхідно включити до складу доходів за вартістю на рівні звичайної ціни.

Частиною 1 статті 759 Цивільного кодексу України (ЦК) визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Тобто, якщо підприємство буде укладати з засновником договір оренди нерухомості, то в такому договорі необхідно вказати суму орендної плати.

Важно

Разом з тим законодавством передбачено можливість безоплатної передачі речі для користування.

Так, згідно зі статтею 827 ЦК за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов’язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.

При цьому користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.

Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі. (ч. 3 ст. 828, ч. 1 ст. 793 ЦК). Якщо договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається строком на три роки і більше, то він підлягає нотаріальному посвідченню.

Таким чином, за нормами цивільно-правового законодавства підприємство може отримати від свого засновника нежитлову будівлю в безоплатне користування.

Внимание

Однак у податковому обліку у підприємства виникнуть небажані наслідки.

Згідно з підпунктом 135.5.4 ПК вартість безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді товарів, робіт, послуг, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, включається до складу інших доходів, які враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування. Датою збільшення таких доходів вважається дата підписання акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог законодавства, що підтверджує одержання таких послуг (п. 137.1 ПК).

Суму ж орендної плати підприємство має право включати до складу витрат на підставі підпункту 138.8.5 ПК.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл