Головбух

Оподатковуємо безоплатну передачу замортизованого невиробничого основного засобу

  • 1 грудня 2014
  • 78

ПРОБЛЕМА

Підприємство передає на баланс сільської ради на безоплатній основі повністю замортизований невиробничий основний засіб. Як правильно провести в обліку таку передачу? Чи потрібно застосовувати «звичайні ціни» для визначення доходу, проводити експертну оцінку основного засобу для доказу звичайних цін?

РІШЕННЯ

Безоплатна передача невиробничого основного засобу оформляється відповідним договором.

Такий об’єкт списується з балансу підприємства на підставі акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗ-1, затверджена наказом Міністерства статистики України від 29.12.1995 № 352).

Важно

В інвентарній картці обліку основних засобів (форма № ОЗ-6) робиться відмітка про вибуття об’єкту.

На відміну від бухгалтерського обліку для цілей податкового обліку термін «невиробничі основні засоби» означає необоротні матеріальні активи, які не використовуються в господарській діяльності платника податку на прибуток. Тому витрати на їх придбання та ремонт не підлягають амортизації у податковому обліку (п. 144.3 Податкового кодексу України; ПК).

Податок на прибуток

Порядок визначення доходу від продажу або іншого відчуження невиробничих основних засобів встановлено пунктом 146.13 ПК.

Оподаткування доходів і витрат від таких операцій здійснюється з урахуванням наступного:

  • перевищення доходу від відчуження над первісною вартістю об’єкта основних засобів включається до податкових доходів підприємства;

  • перевищення первісної вартості відчуженого об’єкта над доходом включається до податкових витрат підприємства.

При цьому безоплатна передача невиробничих основних засобів підпадає під визначення «відчуження майна», встановлене підпунктом 14.1.31 ПК.

Внимание

Однак, оскільки невиробничий основний засіб не використовувався в господарській діяльності, податкові витрати по операції з його безоплатної передачі у податковому обліку підприємства не визнаються.

Окремого порядку визначення доходу при безоплатній передачі невиробничого основного засобу з нульовою вартістю Податковим кодексом не встановлено.

Звичайна ціна

Відповідно до пункту 146.14 ПК дохід від продажу або іншого відчуження об’єкта основних засобів визначається згідно з договором, але не нижче звичайної ціни такого об’єкта. Хоча в розумінні підпункту 14.1.138 ПК невиробничі основні засоби і не відносяться до основних засобів, вимоги пункту 146.14 ПК передбачені для цілей застосування всієї статті 146 ПК.

Комментарий

Тобто безоплатна передача замортизованого невиробничого основного засобу здійснюється на підставі відповідного договору за звичайною ціною.

Звичайною вважається ціна, визначена сторонами договору. Звичайна ціна має відповідати рівню ринкових цін, якщо не доведено зворотне.

Якщо під час здійснення операції обов’язковим є проведення оцінки, вартість об’єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни для цілей оподаткування за умови, що неможливо застосувати методи, зазначені в підпункті 39.3.1 ПК (пп. 14.1.71 ПК).

Тобто без експертної оцінки цілком можливо обійтися. Для переконливості за розпорядженням керівника можна створити на підприємстві спеціальну комісію, яка надасть висновок про рівень звичайної ціни на об’єкт, що передається безоплатно.

Справедлива ціна

При визначенні звичайної ціни слід дотримуватись також вимог П(С)БО 7 «Основні засоби». Згідно з пунктом 10 П(С)БО 7 сільська рада має поставити на баланс безоплатно отриманий основний засіб за справедливою ціною.

Якщо залишкова вартість об’єкта основних засобів суттєво відрізняється від його справедливої вартості, такий об’єкт можна переоцінювати (п. 16 П(С)БО 7).

ПДВ

У ситуації, що розглядається, підприємство не отримало права на податковий кредит за сумами ПДВ, сплаченими (нарахованими) у зв’язку з придбанням невиробничих основних засобів (п. 198.3 ПК).

Внимание

Однак операції з безоплатної передачі основних засобів з метою оподаткування ПДВ прирівнюються до продажу.

Така операція є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 14.1.191, п. 185.1 ПК).

Тому при безоплатній передачі невиробничого основного засобу підприємство має нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на договірну вартість цього об’єкта. Застосування звичайних цін передбачено для контрольованих операцій (п. 188.1 ПК).

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Відображаємо в обліку безоплатну передачу основних засобів неприбутковій організації

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл