Головбух

Податок на прибуток при продажу безоплатно отриманого основного засобу

  • 1 грудня 2014
  • 18

ПРОБЛЕМА

Комунальне підприємство по управлінню будинками згідно з рішенням облдержадміністрації продає будівлю, отриману (до прийняття Податкового кодексу) безоплатно від цієї облдержадміністрації. Кошти, отримані внаслідок продажу, після сплати ПДВ підприємство має спрямувати до бюджету розвитку обласного бюджету.

Чи відноситься до складу податкових доходів підприємства вартість продажу будівлі, а до податкових витрат — залишкова вартість будівлі та перерахована до обласного бюджету сума коштів, отримана від продажу?

РІШЕННЯ

Вартість основних засобів, безоплатно отриманих за рішенням центральних органів виконавчої влади або рішень місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з метою здійснення їх експлуатації, не враховується при визначення об’єкта оподаткування з податку на прибуток (пп. 136.1.16 Податкового кодексу України; ПК). При цьому ситуація, що розглядається, підпадає під дію цієї норми за умови дотримання вимог Положення про порядок передачі об’єктів права державної власності, затвердженого постановою КМУ від 21.09.1998 № 1482.

Згідно з пунктом 137.17 ПК доходи платника податку у вигляді вартості основних засобів, отриманих з метою здійснення їх експлуатації, які не враховані у складі доходу під час їх зарахування на баланс, з метою оподаткування визнаються доходами в сумі, що дорівнює сумі нарахованої щомісячної амортизації відповідних активів. При цьому вимоги даного пункту застосовуються у разі безоплатно отриманих основних засобів за рахунок коштів бюджету або кредитів, залучених Кабміном чи під гарантії Кабміну.

Тобто до податкових доходів підприємства включаються суми нарахованої щомісячної амортизації. За умови використання будівлі в господарській діяльності підприємство має право нараховану амортизацію відносити до податкових витрат. Аналогічну думку викладено й у листі МДЗ від 20.05.2013 № 2886/6/99-99-19-03-02-15.

Оскільки будівля була отримана на баланс до прийняття Податкового кодексу, зазначений вище порядок обліку податкових доходів і витрат слід застосовувати, починаючи з 01.04.2011 року. При нарахуванні амортизації враховується вартість будівлі за даними інвентаризації у бухгалтерському обліку станом на 01.04.2011.

Важно

У разі подальшої реалізації будівлі застосовуються норми пунктів 146.13 та 146.14 ПК.

Сума перевищення доходів від продажу будівлі над її вартістю, що була включена до складу податкових доходів у вигляді сум нарахованої амортизації, включається до податкових доходів платника податку. А сума перевищення вартості, що була включена до складу податкових доходів, над доходами від такого продажу, включається до податкових витрат платника податку.

Внимание

Дохід від продажу об’єкта основних засобів визначається згідно з договором про продаж, але не нижче звичайної ціни такого об’єкта.

Сума залишкової вартості будівлі та сума коштів, отримана від продажу будівлі та перерахована до обласного бюджету, не відображаються у складі податкових витрат підприємства. Адже підприємство отримало будівлю безоплатно, а тому під час взяття цієї будівлі на баланс в нього не було податкових витрат.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл