Відображаємо в обліку продаж безоплатно отриманих та внесених до статутного капіталу основних засобів

80

ПРОБЛЕМА

Згідно з рішенням обласної ради комунальне підприємство з управління будинками продає будівлі: отримані безоплатно від обласної ради; внесені до статутного капіталу підприємства. Будівлі використовувались у господарській діяльності цього підприємства. Як відобразити в обліку операції з продажу таких будівель? Чи може підприємство віднести до складу податкових витрат кошти, отримані від продажу та перераховані в бюджет розвитку області (без ПДВ)?

РІШЕННЯ

Порядок продажу безоплатно отриманих або внесених до статутного капіталу основних засобів встановлено статтею 146 Податкового кодексу України (ПК).

Продаж безоплатно отриманих основних засобів

Згідно з пунктом 146.13 ПК при продажу безоплатно отриманих основних засобів:

  • до податкових доходів включається сума перевищення доходів від продажу основних засобів над їх вартістю, що була включена до складу податкових доходів у вигляді сум нарахованої амортизації;

  • до податкових витрат включається сума перевищення вартості, що була включена до складу податкових доходів, над доходами від такого продажу.

Нагадаємо, що безоплатно отримані на баланс комунального підприємства за рішенням обласної ради основні засоби не враховувались при визначенні об’єкта оподаткування з податку на прибуток (пп. 136.1.16 ПК). При цьому в усіх інших випадках вартість безоплатно отриманих товарів (до яких прирівнюються і безоплатно отримані основні засоби), включається до складу податкових доходів платника податку на прибуток (пп. 135.5.4 ПК).

Однак, до податкових доходів підприємства зараховувались суми нарахованої щомісячної амортизації відповідних активів (п. 137.17 ПК). Одночасно підприємство мало право нараховану амортизацію відносити до податкових витрат (ст. 138, п. 144.1 ПК).

Такі правила оподаткування для даного випадку діють починаючи з 01.04.2011.

Продаж основних засобів, внесених до статутного капіталу

Оподаткування операцій з основними засобами, внесеними до статутного капіталу підприємства, має відмінності від безоплатного їх отримання.

Платник податку на прибуток, який отримав основні засоби у якості внеску до статутного капіталу, враховує таку операцію в обліку як придбання цих основних засобів (пп. 146.17.2 ПК).

Суми нарахованої щомісячної амортизації таких основних засобів враховуються лише у складі податкових витрат. До податкових доходів вони не включаються.

Дохід від продажу основних засобів, внесених до статутного капіталу підприємства, визначається за загальним правилом, встановленим абзацом першим пункту 146.13 ПК, а саме:

  • до податкових доходів включається сума перевищення доходів від продажу над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів;

  • до податкових витрат — сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу.

Внимание

Дохід від продажу будівель в обох випадках (отриманих безоплатно та внесених до статутного капіталу) визначається згідно з договором про продаж, але не нижче звичайної ціни такого об’єкта (п. 146.14 ПК).

Тобто якщо будівлю продано за договірною ціною, яка є нижчою за експертну оцінку, у податковому обліку дохід визначається за експертною оцінкою. Така операція є збитковою для підприємства. Адже різниця між експертною (звичайною) ціною та продажною ціною зменшить фінансовий прибуток підприємства.

Щодо віднесення до складу податкових витрат коштів, перерахованих до бюджету області

Нормами Податкового кодексу прямо не встановлено віднесення до складу податкових витрат суми коштів, отриманої від продажу зазначених вище основних засобів та перерахованої в бюджет розвитку області.

Водночас згідно з підпунктом «а» підпункту 138.10.6 ПК підприємство може віднести до податкових витрат частину таких коштів.

Суми коштів, добровільно перераховані протягом звітного року до бюджетів місцевого самоврядування, дозволяється включити до податкових витрат у розмірі, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Такі суми відносяться до інших податкових витрат звичайної діяльності підприємства.

Пример

ПРИКЛАД. Відображення в обліку операції продажу основного засобу, отриманого безоплатно

Комунальне підприємство продає будівлю, отриману безоплатно від обласної ради.

Продажна вартість будівлі — 2540715 грн., у т. ч. ПДВ — 423453 грн.

Залишкова вартість — 1649570 грн., знос — 740145 грн.

Дохід від продажу складає 1377117 грн. ((2540715 – 423453) –740145)

Перераховано до місцевого бюджету 2540715 грн.

Сума оподатковуваного прибутку за минулий рік — 5470000 грн.

З урахуванням обмежень, встановлених підпунктом 138.10.6 ПК, до складу податкових витрат у поточному році дозволено включити 218800 грн. (5470000 × 4%)

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Переведено будівлю до складу необоротних активів, утримуваних для продажу:

- списано знос будівлі

- списано залишкову вартість

131

286

103

103

740145

1649570

2

Продано будівлю

377

712

2540715

1377117

3

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

712

641/пдв

423453

4

Списано балансову вартість будівлі

943

286

1649570

5

Відображено фінансовий результат

712

791

791

943

2117262

1649570

6

Нараховано податок на прибуток (1377117 × 18%)

981

641/приб.

247881

7

Отримано оплату за продану будівлю

311

377

2540715

8

Перераховано кошти до місцевого бюджету (без ПДВ)

949

311

2117262

218800



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль