Безоплатна передача приміщення, отриманого від здійснення спільної діяльності

36

ПРОБЛЕМА

За договором про спільну діяльність один із учасників (комунальне підприємство) передає право постійного користування земельною ділянкою під забудову. Виплата прибутку здійснюється у вигляді новозбудованого об’єкта, який в подальшому передається безоплатно на баланс селищної ради. Як оформити документально та відобразити в обліку зазначені операції?

РІШЕННЯ

Спільна діяльність без створення юридичної особи провадиться на підставі договору про спільну діяльність (пп.153.14.1 Податкового кодексу України; ПК).

Облік результатів спільної діяльності ведеться окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.

Виплата (нарахування) частини прибутку, отриманого учасниками спільної діяльності, оподатковується за ставкою 19% до або під час такої виплати (пп. 153.14.2 та пп. 153.14.3 ПК).

Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів (пп. 153.14.5 ПК).

Безоплатна передача майна, отриманого учасником в якості розрахунку за результати спільної діяльності, здійснюється на підставі договору. Учасник, який передає майно, повинен виписати акт приймання-передачі та податкову накладну.

В обліку учасника отримане від спільної діяльності майно оприбутковується як невиробничі основні засоби, оскільки це майно не планують використовувати у господарській діяльності.

Відповідно до підпункту 14.1.31 ПК відчуження майна — будь-які дії платника податків, унаслідок вчинення яких такий платник податків втрачає право власності на майно, що йому належить.

Оскільки операція з безоплатної передачі невиробничих основних засобів неприбутковій організації за своєю суттю є операцією з відчуження основних засобів, такі операції відображаються у податковому обліку відповідно до норм пункту 146.13 ПК, а саме:

сума перевищення доходів від відчуження над первісною вартістю невиробничих основних засобів включається до податкових доходів;

сума перевищення первісної вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до податкових витрат.

Що стосується ПДВ, то звільнення від сплати цього податку передбачено у разі операцій з безоплатної передачі у комунальну власність територіальної громади селища за умови, що такі операції проводяться за рішенням КМУ, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (пп. 197.1.16 ПК). На випадок, що розглядається, пільга з ПДВ не розповсюджується.

Крім того, операції з постачання житла (об’єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, звільняються від оподаткування відповідно до підпункту 197.1.14 ПК.

Зверніть увагу, що база оподаткування операцій з безоплатної передачі товарів та основних засобів визначається, виходячи з договірної вартості, а у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 ПК (п. 188.1 ПК).

Відображення в обліку операції з безоплатної передачі приміщення

У результаті розподілу прибутку від спільної діяльності після завершення будівництва учасник — комунальне підприємство отримав приміщення, яке не відноситься до об’єкту житлового фонду. Вартість приміщення — 400000 грн., крім того ПДВ — 80000 грн.

Приміщення безоплатно передано на баланс селищної ради.

При безоплатній передачі таке майно втрачає ознаки основного засобу, а для підприємства буде товаром.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

Отримано учасником спільної діяльності приміщення

152

377

400000

Відображено податковий кредит з ПДВ

641/ПДВ

377

80000

Введено об'єкт в експлуатацію

103

152

400000

Списано вартість безоплатно переданого приміщення

286

943

103

286

400000

Відображено податкові зобов'язання з ПДВ

949

641/ПДВ

80000Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль