text
Головбух

Як відобразити у податковому обліку продаж основних засобів

  • 1 грудня 2014
  • 37

ПРОБЛЕМА

Підприємство придбало обладнання у 2000 році за ціною 111 000 грн., у т. ч. ПДВ — 22 000 грн., який було віднесено до складу податкового кредиту. Станом на 01.04.2012 залишкова вартість становить 44 380 грн. Підприємство планує продати обладнання. Як буде визначатися об’єкт оподаткування ПДВ та податком на прибуток, якщо такі основні засоби продаються:

за залишковою ціною?

за договірною ціною, яка є нижчою ніж залишкова вартість?

за договірною ціною, яка є вищою ніж залишкова вартість?

РІШЕННЯ

Порядок визначення податкових доходів/витрат при відчуженні основних засобів визначено у пункті 146.13 Податкового кодексу України (ПК). Сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів та нематеріальних активів включається до доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку. Що стосується ПДВ, то податкові зобов’язання виникатимуть в усіх трьох випадках, виходячи з договірної (контрактної) вартості проданого обладнання, а у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 ПК (п. 188.1 ПК).

У першому випадку податкові зобов’язання з податку на прибуток не виникають, оскільки залишкова вартість обладнання відповідає ціні реалізації. ПДВ потрібно нарахувати на загальних умовах.

У другому випадку виникають податкові витрати, які слід визначити в сумі перевищення залишкової вартості над договірною ціною. Наприклад, ціна продажу обладнання з ПДВ становить 30 000 грн. У даному випадку до складу податкових витрат слід включити 19 380 грн. (44380 – 25000).

У третьому випадку виникає податковий дохід, який визначатиметься як різниця між договірною ціною та залишковою вартістю, і нараховується зобов’язання з ПДВ. База оподаткування — договірна вартість. Наприклад, обладнання продано за 60 000 грн. з ПДВ. Податкове зобов’язання становить 10 000 грн. Податковий дохід — 5620 грн. (50 000 – 44 380).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах