Головбух

Як оподаткувати продаж замортизованого автомобіля неприбутковою організацією

1 грудня 2014
563
Середній бал: 0 із 5

ПРОБЛЕМА

На балансі благодійної неприбуткової організації знаходиться автомобіль, придбаний на аукціоні, та строк корисного використання якого минув. Прийнято рішення продати автомобіль фізичній особі за справедливою вартістю. Як оформити документально та оподаткувати податком на прибуток операцію з продажу повністю замортизованого автомобіля?

РІШЕННЯ

Порядок оподаткування податком на прибуток неприбуткових установ та організацій визначено статтею 157 Податкового кодексу України (ПК).

Доходи благодійної організації, звільнені від оподаткування

Перелік доходів неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування, визначено пунктами 157.2–157.9 ПК. При цьому для кожної ознаки неприбуткових установ та організацій встановлено відповідний перелік доходів, що звільняються від оподаткування.

Нагадаємо, що благодійним фондам (організаціям), створеним у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності, згідно з пунктом 5.2 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Мінфіну від 24.01.2013 № 37, присвоюється ознака «0005».

Згідно з пунктом 157.3 ПК від оподаткування звільняються, зокрема, доходи благодійних фондів і благодійних організацій, визначених у підпункті «б» пункту 157.1 ПК, отримані у вигляді:

  • коштів або майна, які надходять безплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань;

  • пасивних доходів;

  • коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від ведення їх основної діяльності;

  • дотацій або субсидій (крім дотацій на регулювання цін на платні послуги), гуманітарної допомоги.

Оподаткування інших доходів благодійної організації

Якщо неприбуткова організація отримує дохід з інших джерел, вона зобов’язана сплатити податок на прибуток. Сума податку визначається як сума доходів, отриманих з інших джерел, зменшена на суму витрат, пов’язаних з отриманням таких доходів, але не вище їх суми. При цьому при визначенні сум оподатковуваного прибутку сума амортизаційних відрахувань не враховується (п. 157.11 ПК).

Отже, благодійна організація має сплатити податок на прибуток з суми доходу, отриманого від продажу автомобіля. При цьому дозволяється зменшити суму доходу на суму витрат, пов’язаних з його продажем. Однак, слід пам’ятати, що амортизація автомобіля при визначенні доходу від продажу неприбутковою організацією не враховується.

Вимоги щодо документального оформлення продажу основного засобу неприбутковою організацією такі самі, як і для інших продавців. Підставою для продажу автомобіля є наказ керівника благодійної організації та договір купівлі-продажу автомобіля, який необхідно укладати з покупцем.

Крім того, благодійна організація виписує акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. № ОЗ-1).

Внимание

При перереєстрації транспортних засобів у разі зміни їх власників зняття з обліку таких транспортних засобів в ДАІ не проводиться (постанова КМУ від 07.09.1998 № 1388).

Порядок сплати податку на прибуток

Доходи, отримані з інших джерел, благодійна організація відображає у рядку 14 Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом МДЗ від 27.01.2014 № 85 (далі — Податковий звіт). Сума витрат, пов’язаних з отриманням доходів, зазначених у рядку 14, вказується у рядку 15 Податкового звіту.

Неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до органів контролю за звітний (податковий) рік. При цьому вони не сплачують авансові внески з податку на прибуток протягом року, як це передбачено для інших платників податку на прибуток. Такі вимоги встановлено абзацом 8 пункту 57.1 ПК.

Податковий звіт благодійна організація подає протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, а суму податкового зобов’язання, зазначену в поданому податковому звіті, сплачує протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання звіту (пп. 49.18.3, п. 57.1 ПК).

Отже, при продажу автомобіля благодійна організація має відобразити цю суму в Податковому звіті за рік та сплатити податок протягом 10 днів, що настають за останнім днем граничного строку подання звіту.

Пример

Відображення в обліку операцій з продажу повністю замортизованого автомобіля неприбутковою організацією

На балансі благодійної неприбуткової організації знаходиться повністю замортизований автомобіль, строк корисного використання якого минув. Керівник організації прийняв рішення про його продаж.

Автомобіль було придбано на аукціоні у 2007 році за ціною 100 грн. Однак зараховано на баланс за експертною оцінкою — 25700 грн. з урахуванням витрат на його придбання.

Залишкова (балансова) вартість — 0 грн.

Продано автомобіль фізичній особі. Згідно з договором справедлива вартість (звичайна ціна) автомобіля — 30000 грн., у т. ч. ПДВ — 5000 грн.;

Витрати, пов’язані з продажем автомобіля, — 960 грн., у т. ч. ПДВ ─ 160 грн. (кошти, сплачені нотаріусу за нотаріальне посвідчення договору купівлі продажу).

При визначенні доходу від продажу автомобіля витрати на його придбання в сумі 100 грн. не враховуються, оскільки пунктом 157.11 ПК встановлено, що при формуванні прибутку від продажу майна неприбутковою організацією враховуються лише витрати, пов’язані з його продажем. Витрати на придбання автомобіля у сумі 100 грн. були включені до складу податкових витрат на підставі підпункту 8.2.1 Закону про прибуток, тому що ці витрати були меншими, ніж 1000 грн. (станом на 2007 рік).

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Передано автомобіль покупцеві за справедливою вартістю

361

702

702

641/пдв

30000

5000

25000

2

Сплачено кошти нотаріусу за нотаріальне посвідчення договору купівлі продажу

631

641/пдв

311

631

960

160

3

Включено до складу витрат суму вартість послуг нотаріуса

92

631

800

800

4

Отримано плату за автомобіль

311

361

30000

5

Нараховано податок на прибуток: (25000 – 800) × 18%

98

641/прб

4356

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини