Як правильно вести облік та які податкові наслідки виникають при здійсненні діяльності кількома суб’єктами господарювання

56

ПРОБЛЕМА

Між двома юрособами укладено договір про будівництво офісного центру. Підприємство 1 (загальна система оподаткування, платник ПДВ) надає земельну ділянку на будівництво, яка належить йому на правах договору оренди з міською радою. Підприємство 2 (єдиний податок, платник ПДВ) фінансує Підприємство 1, сплачуючи всі витрати, пов’язані з будівництвом. Які податкові наслідки такої співпраці?

РІШЕННЯ

У даному випадку відносини двох підприємств потрібно оформити договором про спільну діяльність.

Згідно зі статтею 1130 Цивільного кодексу України (ЦК) за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законодавству (метою в даному випадку є будівництво офісного центру).

Вкладом учасника вважається все те, що він вносить у спільну діяльність (спільне майно), в тому числі грошові кошти, інше майно, професійні та інші знання, навички та вміння, а також ділова репутація та ділові зв’язки (ст. 1133 ЦК).

Згідно з частиною 2 статті 1134 ЦК ведення бухгалтерського обліку спільного майна учасників може бути доручено ними одному з учасників.

Внимание

Нормами Податкового кодексу України (ПК) визначено, що спільна діяльність без створення юридичної особи провадиться на підставі договору про спільну діяльність (пп. 153.14.1 ПК).

Відповідно до пункту 64.6 ПК на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати, зокрема, договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені ПК.

Згідно з пунктом 67.4 ПК договори про спільну діяльність знімаються з обліку в органах державної податкової служби після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку.

Підпунктом 153.14.2 ПК передбачено, що облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.

Реєстрація в такому випадку здійснюється шляхом постановки на облік як платника податків особи, уповноваженої на це іншими сторонами договору на підставі наданих документів, визначених в пункті 4.6 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі — Порядок № 1588). Такими документами, зокрема, є:

заява за формою № 1-ОПП;

копія договору про спільну діяльність.

Якщо договір укладається між платником податку на прибуток і неплатником такого податку, то уповноваженою особою може бути лише платник податку на прибуток (п. 3 Порядку ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, затвердженого наказом МДЗ від 16.12.2013 № 810; далі — Порядок № 810).

Факт взяття договору на облік підтверджується довідкою податкового органу за формою № 4-ОПП. За результатами реєстрації договору його учасникам присвоюється реєстраційний номер (пп. «1» п. 2.4 Порядку № 1588).

Оподаткування договорів про спільну діяльність здійснюється на підставі норм ПК (пп. 14.1.139, п. 153.14, пп. 196.1.7 і ін.) та Порядку № 810. Звітність про результати спільної діяльності подається за формою та в порядку, визначеними Порядком № 810.

Щодо податку на прибуток, то для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів (п. 153.14 ПК).

Виплата (нарахування) частини прибутку, отриманого учасниками спільної діяльності, оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 151.1 ПК, особою, уповноваженою вести облік результатів спільної діяльності до/або під час такої виплати (пп. 153.14.3 ПК).

У разі якщо протягом звітного періоду витрати спільної діяльності перевищують доходи такої діяльності, такі збитки переносяться на зменшення доходів майбутніх податкових періодів від такої спільної діяльності протягом строків, визначених ПК (пп. 153.14.4 ПК).

Разом з цим, підпунктами 136.1.3 та 136.1.14 ПК визначено, що не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування грошові або майнові внески згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи, а також кошти або майно, які повертаються учаснику договору про спільну діяльність без створення юридичної особи, в разі припинення, розірвання або внесення відповідних змін до договору про спільну діяльність, але не вище вартості вкладу.

Що стосується ПДВ, то згідно з частиною 4 пункту 180.1 ПК для цілей оподаткування платником податку є особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи.

Реєстрація платником ПДВ здійснюється в загальному порядку відповідно до вимог Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом МДЗ від 16.01.2014 № 26 на підставі поданої уповноваженим учасником Реєстраційної заяви за формою № 1-ПДВ.

При здійсненні спільної (сумісної діяльності) передача товарів (робіт, послуг) на окремий баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів такої спільної діяльності, вважається постачанням таких товарів (робіт, послуг) (пп. 196.1.7 ПК).

Згідно з пунктом 198.1 ПК право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв’язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності).

Орендна плата за землю, на якій буде здійснюватись будівництво, також має враховуватись в результаті спільної діяльності як витрати, понесені в результаті здійснення такої спільної діяльності.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль