Головбух

Продаж підприємством автомобілів: особливості

  • 1 грудня 2014
  • 26

ПРОБЛЕМА

Підприємство придбало автомобіль за залишковою вартістю та на сьогодні бажає його продати за залишковою вартістю. Який порядок оформлення продажу? Чи потрібна експертна оцінка автомобілів? Які податки треба сплатити?

РІШЕННЯ

1. Перш за все автомобілі повинні бути зняті з реєстрації в органах ДАІ. На підставі договору купівлі-продажу автомобілів необхідно оформити акт приймання-передачі (Додаток 2 до Правил державної реєстрації і обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затверджених постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388). У акті вказується договірна вартість автомобілів, що дорівнює їх залишковій вартості. Разом з актом покупцеві передаються техпаспорти на автомобілі та інша технічна документація.

Автомобілі списуються з балансу продавця на підставі Акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) ОЗ (форма № ОЗ-1, затверджена наказом Міністерства статистики України від 29.12.1995 № 352). У формі № ОЗ-1 вказується балансова (залишкова) вартість автомобілів. Перші два екземпляри акта залишаються у продавця, третій передається покупцеві.

В інвентарних картках обліку основних засобів (форма № ОЗ-6) робиться відмітка про вибуття об’єктів.

2. Якщо це звичайний продаж іншому суб’єктові підприємницької діяльності, то необхідності в експертній оцінці немає. В цьому випадку вона може бути потрібна лише як обґрунтування звичайної ціни автомобілів, що продаються.

Нагадаємо, що для визначення суми податкових зобов’язань з ПДВ застосовується договірна ціна, якщо операція не відноситься до контрольованих (п. 188.1 Податкового кодексу України; ПК). А от податковий дохід (п. 146.14 ПК) не може бути нижчим ніж за звичайну ціну.

Звичайні ціни визначаються у порядку, передбаченому статтею 39 ПК.

Визначення звичайної ціни у випадках, встановлених ПК, здійснюється за одним з методів, вказаних в підпункті 39.3.1 ПК.

Встановлюються такі методи визначення звичайної ціни:

- порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажу);

- ціни перепродажу;

- «витрати плюс»;

- розподілення прибутку;

- чистого прибутку.

Зверніть увагу! Якщо під час здійснення операції обов’язковим є проведення оцінки, вартість об’єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни для цілей оподаткування за умови, що неможливо застосувати методи, зазначені у підпункті 39.3.1 ПК.

Тому без експертної оцінки цілком можливо обійтися, при цьому для переконливості можна за розпорядженням керівника створити спеціальну комісію на підприємстві, яка надасть висновок про рівень звичайної ціни на автомобілі, що продаються (яку буде визнано рівною залишковій вартості).

При продажі автомобілів підприємство — продавець зобов’язане в загальному порядку нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи зі договірної ціни. Сума перевищення доходів від продажу над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів включається до доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини