Продаж підприємством автомобілів: особливості

24

ПРОБЛЕМА

Підприємство придбало автомобіль за залишковою вартістю та на сьогодні бажає його продати за залишковою вартістю. Який порядок оформлення продажу? Чи потрібна експертна оцінка автомобілів? Які податки треба сплатити?

РІШЕННЯ

1. Перш за все автомобілі повинні бути зняті з реєстрації в органах ДАІ. На підставі договору купівлі-продажу автомобілів необхідно оформити акт приймання-передачі (Додаток 2 до Правил державної реєстрації і обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затверджених постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388). У акті вказується договірна вартість автомобілів, що дорівнює їх залишковій вартості. Разом з актом покупцеві передаються техпаспорти на автомобілі та інша технічна документація.

Автомобілі списуються з балансу продавця на підставі Акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) ОЗ (форма № ОЗ-1, затверджена наказом Міністерства статистики України від 29.12.1995 № 352). У формі № ОЗ-1 вказується балансова (залишкова) вартість автомобілів. Перші два екземпляри акта залишаються у продавця, третій передається покупцеві.

В інвентарних картках обліку основних засобів (форма № ОЗ-6) робиться відмітка про вибуття об’єктів.

2. Якщо це звичайний продаж іншому суб’єктові підприємницької діяльності, то необхідності в експертній оцінці немає. В цьому випадку вона може бути потрібна лише як обґрунтування звичайної ціни автомобілів, що продаються.

Нагадаємо, що для визначення суми податкових зобов’язань з ПДВ застосовується договірна ціна, якщо операція не відноситься до контрольованих (п. 188.1 Податкового кодексу України; ПК). А от податковий дохід (п. 146.14 ПК) не може бути нижчим ніж за звичайну ціну.

Звичайні ціни визначаються у порядку, передбаченому статтею 39 ПК.

Визначення звичайної ціни у випадках, встановлених ПК, здійснюється за одним з методів, вказаних в підпункті 39.3.1 ПК.

Встановлюються такі методи визначення звичайної ціни:

- порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажу);

- ціни перепродажу;

- «витрати плюс»;

- розподілення прибутку;

- чистого прибутку.

Зверніть увагу! Якщо під час здійснення операції обов’язковим є проведення оцінки, вартість об’єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни для цілей оподаткування за умови, що неможливо застосувати методи, зазначені у підпункті 39.3.1 ПК.

Тому без експертної оцінки цілком можливо обійтися, при цьому для переконливості можна за розпорядженням керівника створити спеціальну комісію на підприємстві, яка надасть висновок про рівень звичайної ціни на автомобілі, що продаються (яку буде визнано рівною залишковій вартості).

При продажі автомобілів підприємство — продавець зобов’язане в загальному порядку нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи зі договірної ціни. Сума перевищення доходів від продажу над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів включається до доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль