text
Головбух

Відображення внеску основних засобів у спільну діяльність в обліку учасника

  • 1 грудня 2014
  • 62

ПРОБЛЕМА

Як відображається в обліку учасника спільної діяльності передача основних засобів та нарахування амортизаційних відрахувань?

РІШЕННЯ

Оподаткування спільної діяльності на території України без створення юридичної особи здійснюється відповідно до вимог пункту 153.14 Податкового кодексу України (ПК).

Така діяльність провадиться на підставі договору про спільну діяльність.

Облік результатів спільної діяльності ведеться уповноваженим платником податку на прибуток окремо від обліку господарських результатів учасника спільної діяльності.

Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.

Операції із внесення таких основних засобів в спільну діяльність (по аналогії з внесенням до статутного фонду іншої особи) прирівнюються до продажу або іншого відчуження основних засобів в учасника (пп. 146.17.1 ПК). При цьому балансова вартість групи основних засобів учасника зменшується на суму вартості основних засобів, яка зафіксована в договорі про спільну діяльність (без урахування ПДВ).

У свою чергу майнові внески згідно з договорами про спільну діяльність без створення юридичної особи не враховуються для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток такої спільної діяльності (пп. 136.1.3 ПК).

Бухгалтерський облік спільної діяльності без створення юридичної особи ведеться у відповідності з Методичними рекомендаціями, затвердженими наказом Мінфіну від 30.12.2011 № 1873.

Нарахування амортизації залежить від того, де фактично використовуються основні засоби, передані учасником для ведення спільної діяльності.

Варіант 1. Якщо основні засоби передано учасником на баланс спільної діяльності для використання виключно у такій діяльності, то амортизація нараховується оператором спільної діяльності згідно з вимогами П(С)БО 7 «Основні засоби». Сума амортизації у повному обсязі враховується при визначенні результатів спільної діяльності.

Варіант 2. Якщо основні засоби використовуються як у власній господарській діяльності учасника, так і в спільній діяльності, то сума нарахованої амортизації розподіляється та у відповідних сумах відображається в окремому бухгалтерському обліку спільної діяльності та в бухгалтерському обліку учасника.

В обох випадках передача основних засобів учасником до спільної діяльності відображається в порядку, передбаченому для бухгалтерського обліку розрахунків з іншими юридичними особами.

Поточні розрахунки між учасником та спільною діяльністю відображаються на субрахунках 3772 «Розрахунки по спільній діяльності» та 6852 «Розрахунки по спільній діяльності» окремо від обліку розрахунків за вкладами в спільну діяльність.

Варіант 3. Якщо учасник передає в якості вкладу у спільну діяльність право користування основними засобами, то амортизація відображається в бухгалтерському обліку учасника та враховується при визначенні результатів його власної господарської діяльності.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про операції із спільної діяльності та її розкриття у фінансовій звітності встановлені П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції».

Згідно з пунктом 19 П(С)БО 12 свою частку у спільно контрольованих активах кожний учасник спільної діяльності без створення юридичної особи відображає у своїх облікових регістрах (на окремих рахунках аналітичного обліку) і у фінансовій звітності.

Активи, задіяні в спільній діяльності, не відносяться до фінансових інвестицій учасників такої діяльності. А внесені учасниками вклади відображаються у складі іншої довгострокової заборгованості або розрахунків з іншими дебіторами залежно від строку, на який укладено договір про спільну діяльність.

Приклад. Відображення в обліку учасника внесення основних засобів на баланс оператора по договору про спільну діяльність

Учасник договору про спільну діяльність вніс на баланс оператора спільної діяльності будівельне обладнання на суму 48000 грн., у т.ч. ПДВ — 8000 грн. При цьому первісна вартість будівельного обладнання становить 42000 грн., знос — 2000 грн.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Відображено внесення основних засобів учасником на баланс договору про спільну діяльність

3772

104

40000

2

Списано суму зносу

131

104

2000

3

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

3772

641/пдв

8000

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл