Головбух

Оподаткування операцій з безоплатної передачі товарів та основних засобів

  • 1 грудня 2014
  • 32

ПРОБЛЕМА

Як оподатковуються операції з безоплатної передачі товарів та основних засобів контрагенту — платнику на загальній системі оподаткування?

РІШЕННЯ

Податковий кодекс України (ПК) не містить конкретних вимог щодо оподаткування податком на прибуток операцій з безоплатної передачі товарів.

З одного боку, при обчисленні об’єкта оподаткування податком на прибуток враховуються доходи платника (п. 135.1 ПК). Нагадаємо, що доходи — це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах (пп. 14.1.56 ПК).

При безоплатній передачі підприємство, що передає товари, не отримує доходів ні в грошовій, ні в матеріальній, ні в нематеріальній формі. Тобто, такі операції не призводять до збільшення доходу у платника податку, що здійснює безоплатне надання товарів.

З іншого боку, операції, в результаті яких відбувається передача права власності, у т. ч. операції з безоплатного надання товарів, є продажем товарів (пп. 14.1.202 ПК).

Дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар (п. 137.1 ПК). Для визначення бази оподаткування податком на прибуток при безоплатній передачі товарів слід застосовувати звичайні ціни, визначені відповідно до підпункту 39.3.1 ПК (пп. 135.5.4 ПК). Звертаємо увагу також, що звичайні ціни застосовуються при оподаткуванні податком на прибуток контрольованих операцій згідно з пунктом 153.2 ПК.

При цьому підприємство має право включити до витрат собівартість таких товарів (п. 138.4 ПК). Такий порядок оподаткування викладено в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку визначення доходу та витрат за операціями з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), затвердженій наказом ДПС України від 05.07.2012 № 581.

При безоплатній передачі основних засобів доходи та витрати не виникають.

Оскільки операції з безоплатної передачі товарів, майна прирівнюються до постачання, такі операції є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 14.1.191та п. 185.1 ПК).

Якщо платник ПДВ при придбанні товарів, основних засобів включив суми ПДВ до податкового кредиту, то при їх безоплатній передачі такий платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ. Адже товари, основні засоби використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ (пп. «в» пп. 14.1.191, п. 198.5 ПК).

Крім того, якщо безоплатна передача товарів, основних засобів здійснюється за договором дарування, то у підпункті 14.1.191 ПК термін «дарування» вживається самостійно, без прив’язки до податкового кредиту та господарської діяльності.

Таким чином, при безоплатній передачі товарів виникають доходи і витрати. Податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються як при безоплатній передачі товарів, так і основних засобів.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл