Придбання основних засобів благодійною організацією

49

ПРОБЛЕМА

Благодійна організація (ознака неприбутковості «0005») хоче придбати основні засоби (будівлі) у таких осіб: бюджетної організації (гуртожиток), фізособи (не підприємця) і юрособи (платника податку на прибуток). Які будуть податкові наслідки такої операції для благодійної організації та кожного з контрагентів?

РІШЕННЯ

Операція з придбання основних засобів не впливає на визначення податку на прибуток благодійної організації незалежно від статусу контрагента. Звісно за умови, що придбані основні засоби використовуватимуться в межах статутної діяльності організації.

Якщо благодійна організація – платник ПДВ, то за операцією з придбання будівлі за наявності належним чином складеної податкової накладної вона вправі сформувати податковий кредит з ПДВ (п. 198.1, п. 198.3 Податкового кодексу України; ПК).

Разом з цим податкові наслідки для контрагентів благодійної організації будуть різні.

Продавець будівлі ― бюджетна організація

Для бюджетної організації (ознака неприбутковості «0001», гуртожиток) доходи від реалізації основних засобів підлягатимуть оподаткуванню податком на прибуток (п. 157.11 ПК). Адже це доходи, отримані з інших джерел, ніж передбачені пунктом 157.2 ПК.

Такі доходи бюджетна організація вправі зменшити на величину витрат, пов’язаних з отриманням цих доходів. Однак розмір витрат не може бути більший за доходи. При цьому для такого розрахунку не враховується сума амортизаційних відрахувань.

Продаж основних засобів ― це однозначно операція з постачання товарів (пп. 14.1.191 ПК). Відповідно бюджетна організація, якщо вона зареєстрована платником ПДВ, повинна нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ (п. 187.1, п. 188.1 ПК).

Якщо бюджетна організація не є платником ПДВ, то слід врахувати, що вартість реалізованої будівлі братиме участь у розрахунку 300-тисячного реєстраційного ліміту (п. 181.1 ПК). У разі перевищення цього ліміту протягом останніх 12 календарних місяців особа зобов’язана зареєструватися як платник ПДВ.

Продавець будівлі — юрособа (платник податку на прибуток)

Для платника податку на прибуток операцію з реалізації основних засобів оподатковують за пунктом 146.13 ПК. Відповідно до цієї норми до податкових доходів враховують суму перевищення доходів від продажу над балансовою вартістю основних засобів. І навпаки — до податкових витрат враховують суму перевищення балансової вартості над доходами від продажу. При цьому доходи та витрати визнають на дату переходу права власності на основні засоби (п. 137.1 ПК).

Податкові наслідки з ПДВ будуть такі самі як і для бюджетної організації, про що зазначалося вище.

Продавець будівлі — фізособа

Тепер вияснимо, чи виникатиме у фізособи зобов’язання зі сплати ПДФО у разі продажу будівлі благодійній організації. Для цього розглянемо норми статті 172 ПК.

Отож, не оподатковують ПДФО дохід, отриманий фізособою від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці) за умови перебування такого майна у власності фізособи понад три роки. При цьому умова щодо перебування такого майна у власності особи понад три роки не розповсюджується на успадковане майно.

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених вище, або інших об’єктів підлягає оподаткуванню ПДФО у загальному порядку за ставкою 15% (17%).

У такому самому порядку оподатковується дохід від продажу об’єкта незавершеного будівництва.

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначають з огляду на ціну, зазначену в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

Водночас при виплаті оподатковуваного доходу фізособі неприбуткова організація виступатиме податковим агентом. Тобто, відповідатиме за сплату ПДФО до бюджету.

Додамо, що договір купівлі-продажу не включають в перелік цивільно-правових договорів для цілей оподаткування військовим збором (лист МДЗ від 27.08.2014 № 11917/10/16-01-11-01-39).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль