text
Головбух

Чи може працівник здійснювати проектувальні роботи для сторонньої організації

  • 27 травня 2015
  • 29

ПРОБЛЕМА

Чи може підприємство, маючи працівника з кваліфікаційним сертифікатом інженера ― проектувальника, розробити для міської котельні робочий проект по впровадженню інноваційних технологій по модернізації котлоагрегатів та проводити авторський нагляд за проведенням таких робіт?

РІШЕННЯ

Для відповіді на запитання слід з’ясувати, до якого типу робіт належить розробка проекту «по впровадженню інноваційних технологій по модернізації котлоагрегатів» та чи є ця діяльність підліцензійною.

Керуючись визначенням категорії «проект», що закріплена у статті 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-ХIV(далі ― Закон № 687), слід дійти висновку, що у запитанні під «проектом» мається на увазі документація, що складається з креслень, графічних і текстових матеріалів, інженерних і кошторисних розрахунків, яка включає конструктивні, технічні та технологічні рішення, вартісні показники котлоагрегатів.

Законодавство не містить визначення інноваційних технологій, а тому для відправної точки нашого аналізу візьмемо категорію «модернізація». Найбільш близьке за сферою застосування визначення цієї категорії міститься у постанові НКРЕ від 28.11.2011 № 2255: модернізація ― удосконалення конструкції, яке забезпечує підвищення продуктивності об’єкта, що модернізується, сприяє розширенню його технологічних можливостей до рівня сучасних технічних і технологічних вимог, досягненню економії ресурсів, поліпшенню умов праці, поліпшенню якісних характеристик об’єкта (потужність, продуктивність тощо).

Відповідно до КВЕД 2010 монтаж, ремонт та обслуговування систем центрального опалення, зокрема котлів центрального опалення, належить до класу 43.22 ― монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування. Можна зробити висновок, що законодавець відносить котел центрального опалення (котлоагрегат) до невід’ємних частин відповідної інженерної системи. Отже, розробка будь-яких проектів стосовно технологічної зміни, покращення, вдосконалення котлоагрегатів належатиме до вдосконалення та зміни мереж опалення та водопостачання (оскільки котел є невід’ємною частиною цієї системи).

А тому складання проекту, зазначеного у запитанні, фактично означає складання документації, яка включає конструктивні, технічні та технологічні рішення, їх вартісні показники, спрямовані на підвищення ефективності та економності системи опалення та водопостачання.

Відповідна діяльність щодо складання проекту спрямована на проектування технічних змін та вдосконалення внутрішньої інженерної мережі (опалення та водопостачання).

Відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної зі створенням об’єктів архітектури, затверджених наказом Мінрегіону від 27.01.2009 № 47, проектування внутрішніх інженерних мереж і систем, зокрема опалення і водопостачання, належать до господарської діяльності у будівництві, пов’язаної зі створенням об’єктів архітектури.

Відповідно до пункту 11 статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 № 1775-ІІІ будівельна діяльність підлягає ліцензуванню.

Отже, для того, щоб цю роботу виконувало саме Ваше підприємство, необхідна ліцензія. Без ліцензії підприємство не зможе виконувати такі роботи, навіть маючи у своєму штаті працівника відповідної кваліфікації.

У випадку порушення вимог законодавства щодо ліцензування настає відповідальність. Зокрема, за провадження господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності передбачена адміністративна відповідальність (ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Тобто, підприємство, навіть маючи у своєму штаті відповідного спеціаліста, не вправі виконувати проектувальні роботи без ліцензії.

Утім, відповідно до статті 17 Закону № 687 громадяни, які одержали відповідний кваліфікаційний сертифікат, можуть виконувати окремі види робіт (послуг), пов’язані із створенням об’єкта архітектури, без відповідної ліцензії, мають особисту печатку та несуть відповідальність за неналежне виконання робіт (послуг).

Тобто, за наявності відповідного сертифіката, інженер-проектувальник може сам як фізична особа розробити такий проект. Слід звернути увагу, що суб’єктом у цих правовідносинах буде лише інженер як фізична особа із усіма юридичними та податковими наслідками.

Гліб Норов,
помічник адвоката, Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл