Хто несе відповідальність за результати контрольної перевірки при інвентаризації

40

ПРОБЛЕМА

Підприємство здійснило інвентаризацію за 2014 рік та провело контрольну перевірку її результатів. Чи потрібно наводити в акті слова «Особа, яка проводила контрольну перевірку»? Чи означають ці слова, що лише ця особа проводила контрольну перевірку та несе відповідальність за правильністю її результатів?

РІШЕННЯ

Оскільки річну інвентаризацію підприємство проводило до 01.01.2015, будемо орієнтуватися на норми Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Мінфіну від 11.08.1994 № 69 (далі ― Інструкція № 69). Нагадаємо, що з вказаної дати на заміну такої інструкції діє Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879 (далі ― Положення № 879).

Однією з функцій постійно діючої інвентаризаційної комісії було проведення контрольних перевірок (пп. 11.3 Інструкції № 69). Відповідно до підпункту 11.6 Інструкції № 69 контрольну перевірку інвентаризації здійснювала постійно діюча інвентаризаційна комісія з участю членів робочих інвентаризаційних комісій і матеріально відповідальних осіб після закінчення інвентаризації. Результати контрольної перевірки оформлювали актом (додаток № 1 до Інструкції № 69).

В одному з реквізитів згаданого акту містяться слова «Особа, яка проводила контрольну перевірку». З огляду на те, що форма такого акту до 01.01.2015 була нормативно затверджена, наводити такі слова було обов’язково. На нашу думку, тут зазначалася особа, яка фактично перевіряла, зокрема, натуральні та вартісні показники при проведенні контрольної перевірки. Однак ми переконані, що відповідальність за правильністю визначення таких показників несуть всі члени інвентаризаційної комісії, які засвідчили результати контрольної перевірки своїми підписами, а не лише така особа. Безумовно, що для цього вони могли перераховувати будь-які показники, зазначені в акті. Так само члени інвентаризаційної комісії могли проводити й фактичну перевірку всіх кількісних та якісних показників. Адже як їм інакше впевнитися в правильності всіх показників?

Отже, контрольну перевірку здійснюють всі члени інвентаризаційної комісії та несуть відповідальність за правильністю її результатів, а не лише особа, вказана у графі «Особа, яка проводила контрольну перевірку».

Додамо, що аналогічний порядок проведення контрольної перевірки передбачено й нормами діючого Положення № 879. Однак затвердженої форми такого акту вже немає, тому підприємство вправі оформлювати результати контрольної перевірки первинним документом довільної форми. При цьому слід зважати на окремі вимоги Положення № 879 та не забувати про обов’язкові реквізити первинних документів відповідно до статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від від 16.07.1999 № 996-XIV.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль