Головбух

Хто несе відповідальність за результати контрольної перевірки при інвентаризації

  • 4 лютого 2016
  • 76

ПРОБЛЕМА

Підприємство здійснило інвентаризацію за 2014 рік та провело контрольну перевірку її результатів. Чи потрібно наводити в акті слова «Особа, яка проводила контрольну перевірку»? Чи означають ці слова, що лише ця особа проводила контрольну перевірку та несе відповідальність за правильністю її результатів?

РІШЕННЯ

Оскільки річну інвентаризацію підприємство проводило до 01.01.2015, будемо орієнтуватися на норми Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Мінфіну від 11.08.1994 № 69 (далі ― Інструкція № 69). Нагадаємо, що з вказаної дати на заміну такої інструкції діє Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879 (далі ― Положення № 879).

Однією з функцій постійно діючої інвентаризаційної комісії було проведення контрольних перевірок (пп. 11.3 Інструкції № 69). Відповідно до підпункту 11.6 Інструкції № 69 контрольну перевірку інвентаризації здійснювала постійно діюча інвентаризаційна комісія з участю членів робочих інвентаризаційних комісій і матеріально відповідальних осіб після закінчення інвентаризації. Результати контрольної перевірки оформлювали актом (додаток № 1 до Інструкції № 69).

В одному з реквізитів згаданого акту містяться слова «Особа, яка проводила контрольну перевірку». З огляду на те, що форма такого акту до 01.01.2015 була нормативно затверджена, наводити такі слова було обов’язково. На нашу думку, тут зазначалася особа, яка фактично перевіряла, зокрема, натуральні та вартісні показники при проведенні контрольної перевірки. Однак ми переконані, що відповідальність за правильністю визначення таких показників несуть всі члени інвентаризаційної комісії, які засвідчили результати контрольної перевірки своїми підписами, а не лише така особа. Безумовно, що для цього вони могли перераховувати будь-які показники, зазначені в акті. Так само члени інвентаризаційної комісії могли проводити й фактичну перевірку всіх кількісних та якісних показників. Адже як їм інакше впевнитися в правильності всіх показників?

Отже, контрольну перевірку здійснюють всі члени інвентаризаційної комісії та несуть відповідальність за правильністю її результатів, а не лише особа, вказана у графі «Особа, яка проводила контрольну перевірку».

Додамо, що аналогічний порядок проведення контрольної перевірки передбачено й нормами діючого Положення № 879. Однак затвердженої форми такого акту вже немає, тому підприємство вправі оформлювати результати контрольної перевірки первинним документом довільної форми. При цьому слід зважати на окремі вимоги Положення № 879 та не забувати про обов’язкові реквізити первинних документів відповідно до статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від від 16.07.1999 № 996-XIV.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл