Головбух

Курс визнання немонетарної кредиторської заборгованості

  • 21 вересня 2016
  • 3

Підприємство отримало аванс в іноземній валюті від нерезидента. За яким курсом визнавати немонетарну кредиторську заборгованість перед покупцем: за курсом НБУ на дату зарахування інвалюти на розподільчий рахунок, за курсом НБУ на дату зарахування 35% валюти на валютний рахунок чи за курсом НБУ на дату зарахування гривні на розрахунковий рахунок після обов’язкового продажу 65% валюти?

Операції в іноземній валюті відображають в обліку підприємства з урахуванням вимог П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів».

У разі якщо першою подією є отримання авансу, в підприємства виникає кредиторська заборгованість перед нерезидентом за оплаченим, але не відвантаженим товаром. Така заборгованість вважається немонетарною статтею балансу. А немонетарні статті відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції і не підлягають перерахунку на дату балансу (пп. «б» п. 7 П(С)БО 21).

Сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, одержана від інших осіб у рахунок платежів для поставлення готової продукції, інших активів, виконання робіт і послуг, при включенні до складу доходу звітного періоду перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати одержання авансу (п. 6 П(С)БО 21).

Відповідно до Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та курсу банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 496, офіційний курс гривні до іноземних валют та банківських металів, стосовно яких передбачено щоденне встановлення офіційного курсу, встановлюється наприкінці робочого дня та починає діяти з наступного робочого дня.

За загальним правилом, встановленим у П(С)БО 15 «Дохід», дохід у підприємства виникає за правилом нарахування — на дату відвантаження товару. Попри коливання валютних курсів на дату отримання авансу та на дату відвантаження товарів, дохід у цьому випадку нараховується згідно з вимогами пункту 6 П(С)БО 21 за тим курсом НБУ, що діяв на дату отримання попередньої оплати.

Ураховуючи зазначене, немонетарна кредиторська заборгованість перед покупцем визнається за курсом НБУ на дату зарахування авансу в іноземній валюті на розподільчий рахунок.

До речі, згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженим постановою Правління НБУ від 17.06.2004 № 280, розподільчі рахунки суб’єктів господарювання мають номер 2603 та належать до коштів клієнтів банку.

Тобто у банківській виписці за розподільчим рахунком відображатимуться 100% надходжень виручки в іноземній валюті, а звідти 65% цих надходжень будуть направлені для обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України (МВРУ), решта 35% — зараховані на поточний валютний рахунок клієнта.

Вимогу щодо обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті на МВРУ встановлює не П(С)БО 21, а НБУ з метою врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України.

Так, черговою постановою Правління НБУ «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 14.09.2016 № 386 встановлено вимогу щодо обов’язкового продажу 65% надходжень в іноземній валюті за експортними операціями з 15.09.2016 до 15.12.2016. Решта 35% надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидента-продавця і використовується ним відповідно до правил валютного регулювання.

У такому разі різниця між сумою, вирученою від продажу інвалюти за курсом МВРУ, і балансовою вартістю інвалюти за курсом НБУ на дату обов’язкового продажу, та курсова різниця між курсом НБУ, що діяв на дату списання інвалюти з розподільчого рахунка, і курсом НБУ, за яким вона надійшла на рахунок підприємства, відображаються у складі інших операційних доходів або витрат підприємства.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини