text
Головбух

ТМЦ відвантажено за участю перевізника: хто виписує ТТН

  • 16 червня 2015
  • 27

Хто повинен виписувати ТТН, якщо вантажовідправник відвантажує ТМЦ за допомогою перевізника? Замовником такого перевезення є вантажоодержувач.

ПРОБЛЕМА

Хто повинен виписувати ТТН, якщо вантажовідправник відвантажує ТМЦ за допомогою перевізника? Замовником такого перевезення є вантажоодержувач.

РІШЕННЯ

Нині всі питання щодо перевезення ТМЦ визначено правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Ці правила затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.1997 № 363 (далі — Правила № 363).

Правилами № 363 затверджено й визначення товарно-транспортної накладної (ТТН).

ТТН — єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для:

  • списання ТМЦ;

  • обліку на шляху переміщення, оприбуткування ТМЦ;

  • складського, оперативного та бухгалтерського обліку;

  • розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Відповідно до пункту 11.4 Правил № 363 ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом повинен виписувати саме замовник (вантажовідправник) в кількості не менше чотирьох екземплярів. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри ТТН підписом і при необхідності печаткою (штампом).

Після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її екземпляри (п. 11.5 Правил № 363).

Перший екземпляр ТТН залишається у замовника (вантажовідправника), другий — передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається перевізнику.

Додаткові роз’яснення щодо виписки ТТН розглянуті у листі Мінінфраструктури від 28.05.2014 № 5615/25/10-14.

Нагадаємо, що бухгалтерський облік ТМЦ регулюється Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів, затвердженими наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2 (далі — Методичні рекомендації).

Пунктом 3.6 розділу ІІІ Методичних рекомендацій визначено порядок документального оформлення надходження запасів.

Так, при надходженні запасів від постачальників приймання та оприбуткування запасів оформлюється ТТН з використанням штампу (позначення) про оприбуткування або прибутковим ордером. Але це стосується первинного обліку підприємства-отримувача. А от процес надходження товарів відбувається відповідно до норм Правил № 363.

Внимание

У разі, якщо запаси надійшли на підприємство без товаросупроводжувальних документів, то складається акт про приймання матеріалів.

Отже, виписувати ТТН відповідно до Правил № 363повинен вантажовідправник.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль