Чи потрібна експедитору ТТН

114
Підприємство А надає послуги зі зважування, пакування організації доставки, а інколи й перевезень вантажів підприємству Б, яке так само виступає організатором, а також замовником послуг вантажного перевезення...

ПРОБЛЕМА

Підприємство А надає послуги зі зважування, пакування організації доставки, а інколи й перевезень вантажів підприємству Б, яке так само виступає організатором, а також замовником послуг вантажного перевезення, однак не є вантажовідправником або вантажоодержувачем. Як підприємству Б підтвердити свої витрати на організацію доставки вантажів? Чи потрібна для цього підприємству Б товарно-транспортна накладна (ТТН)?

РІШЕННЯ

Підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи (ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV). Тож факт понесення витрат на організацію доставки вантажів підприємства Б необхідно документально підтвердити. Для цього, насамперед, згодиться акт приймання-передачі наданих послуг, однак також може виникнути питання щодо необхідності оформлення ТТН.

Додамо, що ТТН ― це не лише підстава для відображення господарських операцій, адже випадки її оформлення ― це, насамперед, вимога Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.1997 № 363 (далі ― Правила № 363), та інших нормативно-правових актів.

Статус надавача послуги з організації доставки вантажу

Суб’єкт господарювання, який займається організацією доставки вантажів, по-факту надає транспортно-експедиторські послуги. Адже така послуга ― це робота, що безпосередньо пов’язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного або іншого вантажу за договором транспортного експедирування (ст. 929 Цивільного кодексу України; ЦК). Тому обидва підприємства А та Б, які здійснюють організацію доставки вантажів, виступають транспортними експедиторами (ст. 1 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» від 01.07.2004 № 1955-IV; далі ― Закон № 1955).

Водночас перевізником є фізична або юридична особа, яка надає послуги з перевезення вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами (розд. 1 Правил № 363). До того ж частина 2 статті 929 ЦК передбачає можливість надання експедиторських послуг перевізником (див. також постанову ВГСУ від 28.08.2012 у справі № 23/100).

З огляду на запитання, підприємство А може виступати у двох ролях:

  • «організатора», який перевозить вантажі (схема «перевізник = експедитор»);

  • експедитора, який залучає третю сторону ― перевізника (схема «перевізник ≠ експедитор»).

Водночас підприємство Б може бути лише транспортним експедитором та не виконує функції перевізника.

Документальне оформлення перевезення вантажів

Саме документальне оформлення перевезення вантажів здійснюють за допомогою ТТН, форму якої затверджено Правилами № 363. Хоча суб’єкти господарювання можуть оформляти ТТН і без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до Правил № 363. Головне при цьому дотримуватись вимог, передбачених пунктом 11.1 Правил № 363, щодо обовʼязкових реквізитів у такій самостійно складеній ТТН.

ТТН виписує замовник у не менше ніж у чотирьох екземплярах. Всі ці екземпляри ТТН мають бути засвідчені підписом замовника і при необхідності печаткою (п. 11.4 Правил № 363).

Перший екземпляр ТТН залишається у вантажовідправника, другий ― передають вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача, передають перевізнику (п. 11.6 Правил № 363).

Тож підприємство А, яке діятиме за схемою «перевізник = експедитор» у будь-якому випадку повинно мати ТТН, в якій буде інформація про нього як перевізника ― експедитора. При цьому факт надання ним транспортно-експедиторських послуг перевізником можна зазначити у рядку «Транспортні послуги, які надаються автомобільним перевізником» форми ТТН.

Разом з цим у випадку, коли підприємство А діятиме за схемою «перевізник = експедитор», а замовником (платником) буде підприємство Б, то, вважаємо, підприємство Б також має отримати ТТН. Адже транспортна експедиція є допоміжним видом діяльності, пов’язаним з перевезенням вантажу (ст. 306, 316 Господарського кодексу України, ГК; ст. 929 ЦК). Відповідно транспортний експедитор виступає непрямим учасником процесу перевезення вантажу (див. також постанову ВГСУ від 28.08.2012 у справі № 23/100). До того ж підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки, накладні тощо), видані суб’єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування (ст. 9 Закон № 1955).

Задля виконання послуг з організації перевезення вантажів експедитор може укласти від свого імені чи від імені клієнта договір перевезення вантажу (ч. 1 ст. 316 ГК). Залежно від цього, на нашу думку, й потрібно заповнювати рядок «Замовник» форми ТТН.

Отже, окрім чотирьох обов’язкових ТТН рекомендуємо оформити й окрему ТТН для підприємства Б, яке займається організацією доставки вантажу.

Підприємство А діє за схемою «перевізник ≠ експедитор»

У випадку, коли підприємство А залучатиме третю особу ― перевізника, підприємства А та Б виступатимуть тільки у ролі транспортних експедиторів. Інформація про них може бути взагалі відсутня у ТТН.

Тим не менше, обидвом таким підприємствам ― організаторам, на нашу думку, доцільно мати ТТН. Адже окрім контролю за наданням послуг перевезення, такі ТТН, на додачу до актів приймання-передачі наданих експедиторських послуг, підтвердять реальність операцій з організації доставки вантажів. Також такі ТТН зможуть виступати додатковим аргументом у випадку виникнення спорів з іншими учасниками перевезення вантажів.

Підтверджує нашу думку й позиція щодо транспортних експедиторів як непрямих учасників процесу перевезення вантажу (ст. 306, 316 ГК, а також постанова ВГСУ від 28.08.2012 у справі № 23/100).

Отже, підприємству Б, незалежно від схеми роботи підприємства А, доцільно, на нашу думку, мати ТТН. Разом з цим факт надання експедиторських послуг підприємством Б безпосередньо підтверджуватиме акт приймання-передачі наданих послуг. Оформлювати окрему ТТН лише для підтвердження факту надання таких послуг не потрібно.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль