Головбух

Відображаємо в обліку заборгованість нерезидента за внесками до статутного капіталу

  • 25 лютого 2014
  • 103

ПРОБЛЕМА

Засновник-нерезидент має заборгованість за внесками до статутного капіталу в інвалюті вже кілька років. Як відображається така заборгованість та курсові різниці за нею в обліку підприємства?

РІШЕННЯ

Порядок формування статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) встановлено статтею 144 Цивільного кодексу України.

Обмеження щодо строку внесення вкладів до статутного капіталу

Заборгованість за внесками учасників до статутного капіталу не може обліковуватись кілька років.

Статутний капітал ТОВ підлягає сплаті його учасниками до закінчення першого року з дня державної реєстрації ТОВ.

У разі невнесення вкладів до закінчення першого року з дня державної реєстрації ТОВ, загальні збори учасників мають прийняти одне з таких рішень:

  • про виключення зі складу ТОВ таких учасників та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;

  • про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;

  • про ліквідацію ТОВ.

Якщо після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів ТОВ виявиться меншою від статутного капіталу, ТОВ зобов’язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту.

Відображення в обліку заборгованості за невнесеними вкладами

Заборгованість засновників за внесками до статутного капіталу в бухгалтерському обліку відображається записом за дебетом рахунку 46 «Неоплачений капітал» та кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал».

Визначення курсових різниць за зобов’язаннями із внесків

Завдяки змінам, внесеним наказом Мінфіну від 27.06.2013 № 627 до П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», питання курсових різниць чітко врегульовано.

У бухгалтерському обліку курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу (п. 8 П(С)БО 21).

З цього приводу є роз’яснення Мінфіну, надане в листі від 05.12.2013 № 31-08310-06-10/29025.

У бухгалтерському обліку курсові різниці за зобов’язаннями засновників із внесків до статутного капіталу підприємства, які мають бути здійснені в іноземній валюті, підлягають перерахунку з використанням валютного курсу на дату балансу та на дату погашення.

Згідно з НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» доходи — це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Відповідно курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, не можуть бути визнані доходом. Тому суми таких курсових різниць відображаються у складі додаткового капіталу.

Тобто курсові різниці за зобов’язаннями засновників із внесків до статутного капіталу відображаються на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал». А додатковий капітал відображають в рядку 1410 Балансу (Звіту про фінансовий стан).

Негативні курсові різниці можна включити до статті «Додатковий капітал» Балансу (Звіту про фінансовий стан) лише в межах відповідного резерву. Решту — за рахунок нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл