Як відобразити в обліку придбання частки статутного капіталу від нерезидента

134

ПРОБЛЕМА

Товариство є одним із засновників іншого підприємства, другим засновником цього підприємства є юрособа-нерезидент (Польща). Нерезидент продає свою частку у статутному капіталі засновнику — резиденту. Статутний фонд складає 20500 грн. (10455 грн. (товариство — резидент) та 1884,23 доларів США (10455 грн.) (нерезидентом). Згідно договору купівлі-продажу ціна продажу частки статутного капіталу нерезидента складає 2000 доларів США. Як правильно в обліку засновника-резидента, що придбав частку нерезидента, відобразити таку операцію? Чи виникає податок з доходу нерезидента?

РІШЕННЯ

Згідно статті 147 Цивільного кодексу України засновник може продавати свою частку у статутному капіталі іншому засновнику за будь-якою ціною, навіть вищою за свою собівартість. Таким чином, реалізовуючи частку в сумі 10455 грн. в еквіваленті 1884,23 доларів США за вартістю 2000 доларів США не є порушенням законодавства України.

При продажі частки, навіть за сумою вище ніж її собівартість, статутний капітал товариства не збільшується. На субрахунку 401 «Статутний капітал» у товариства лише зміниться аналітичний облік за учасниками.

В обліку покупця корпоративних прав (підприємства − резидента), збільшується розмір фінансових інвестицій в сумі частки у статутному капіталі ТОВ, що перейшла до нього, за дебетом рахунку 14 «Фінансові інвестиції». Сума, що перевищує частку у статутному капіталі підприємства, та була сплачена при придбанні цієї частки, відноситься до інвестиційних витрат підприємства — покупця за дебетом рахунку 96 «Втрати від участі в капіталі».

У податковому обліку згідно з підпунктом 153.8 Податкового кодексу України (ПК) сума, що сплачена продавцю корпоративних прав як компенсація їх вартості, включається до складу податкових витрат товариства-резидента. Відображення таких витрат у податковій звітності підприємства-резидента здійснюється згідно цим же пунктом.

Зверніть увагу! Витрати платника податку на користь продавця або емітента цінних паперів визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від відчуження таких цінних паперів. Платники податку визначають фінансовий результат за операціями з цінними паперами відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом зменшення прибутків за операціями з цінними паперами на суму збитків від операцій з іншими цінними паперами протягом такого звітного періоду.

Згідно з пунктом 160.1 ПК прибуток, що отриманий нерезидентом від операцій з корпоративними правами оподатковується за ставкою 15%, та сплачується до бюджету резидентом у момент перерахування коштів за корпоративні права за його рахунок (за рахунок резидента).

Відповідно до того, що існує Конвенція між Урядом України i Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів i майна та попередження податкових ухилень при перерахуванні коштів нерезиденту за майнові права товариства (придбання частки) податок резидентом не сплачується, тому що дохід нерезидента буде оподатковуватися згідно з законодавством Польщі.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль