Як відобразити в обліку придбання частки статутного капіталу від нерезидента

100

ПРОБЛЕМА

Товариство є одним із засновників іншого підприємства, другим засновником цього підприємства є юрособа-нерезидент (Польща). Нерезидент продає свою частку у статутному капіталі засновнику — резиденту. Статутний фонд складає 20500 грн. (10455 грн. (товариство — резидент) та 1884,23 доларів США (10455 грн.) (нерезидентом). Згідно договору купівлі-продажу ціна продажу частки статутного капіталу нерезидента складає 2000 доларів США. Як правильно в обліку засновника-резидента, що придбав частку нерезидента, відобразити таку операцію? Чи виникає податок з доходу нерезидента?

РІШЕННЯ

Згідно статті 147 Цивільного кодексу України засновник може продавати свою частку у статутному капіталі іншому засновнику за будь-якою ціною, навіть вищою за свою собівартість. Таким чином, реалізовуючи частку в сумі 10455 грн. в еквіваленті 1884,23 доларів США за вартістю 2000 доларів США не є порушенням законодавства України.

При продажі частки, навіть за сумою вище ніж її собівартість, статутний капітал товариства не збільшується. На субрахунку 401 «Статутний капітал» у товариства лише зміниться аналітичний облік за учасниками.

В обліку покупця корпоративних прав (підприємства − резидента), збільшується розмір фінансових інвестицій в сумі частки у статутному капіталі ТОВ, що перейшла до нього, за дебетом рахунку 14 «Фінансові інвестиції». Сума, що перевищує частку у статутному капіталі підприємства, та була сплачена при придбанні цієї частки, відноситься до інвестиційних витрат підприємства — покупця за дебетом рахунку 96 «Втрати від участі в капіталі».

У податковому обліку згідно з підпунктом 153.8 Податкового кодексу України (ПК) сума, що сплачена продавцю корпоративних прав як компенсація їх вартості, включається до складу податкових витрат товариства-резидента. Відображення таких витрат у податковій звітності підприємства-резидента здійснюється згідно цим же пунктом.

Зверніть увагу! Витрати платника податку на користь продавця або емітента цінних паперів визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від відчуження таких цінних паперів. Платники податку визначають фінансовий результат за операціями з цінними паперами відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом зменшення прибутків за операціями з цінними паперами на суму збитків від операцій з іншими цінними паперами протягом такого звітного періоду.

Згідно з пунктом 160.1 ПК прибуток, що отриманий нерезидентом від операцій з корпоративними правами оподатковується за ставкою 15%, та сплачується до бюджету резидентом у момент перерахування коштів за корпоративні права за його рахунок (за рахунок резидента).

Відповідно до того, що існує Конвенція між Урядом України i Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів i майна та попередження податкових ухилень при перерахуванні коштів нерезиденту за майнові права товариства (придбання частки) податок резидентом не сплачується, тому що дохід нерезидента буде оподатковуватися згідно з законодавством Польщі.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль