Головбух

Чи переходить до нових засновників право на додатковий капітал

  • 1 грудня 2014
  • 106

ПРОБЛЕМА

Засновниками підприємства були дві фізичні особи. Розмір статутного капіталу ТОВ — 60 тис. грн. Згідно з рішенням зборів засновників був сформований додатковий капітал — 50 тис. грн. На підприємстві створено і щокварталу накопичується резервний капітал у розмірі 5% суми нерозподіленого прибутку (відповідно до статуту). Згідно з угодою купівлі-продажу всі корпоративні права перейшли до нового засновника — юридичної особи (ТОВ). Сума договору — 60 тис. грн. Чи виникають доходи у нашого підприємства на суму додаткового та резервного капіталу?

РІШЕННЯ

Ні, не виникають.

Корпоративні права є об’єктом права власності і можуть бути предметом операцій купівлі-продажу, дарування тощо (ст. 190, 316 Цивільного кодексу України). При цьому вони є об’єктом права власності засновників, а не товариства, яке вони заснували.

Отже, у разі продажу корпоративних прав засновниками-фізособами юридичній особі у фізосіб (продавців) виникає дохід від продажу корпоративних прав (інвестиційного активу), а у покупця (ТОВ, нового власника корпоративних прав) — витрати на їх придбання (інвестиційного активу).

Товариство, корпоративні права на яке були продані, як було власником всього «нажитого» при колишніх засновниках майна, так і залишається ним (у т. ч. додаткового та резервного капіталу).

Інвестиційний прибуток від продажу корпоративних прав фізосіб оподатковуються ПДФО у порядку, передбаченому пунктом 170.2 Податкового кодексу України (ПК). Витрати у нового засновника — юридичної особи враховуються у порядку, передбаченому пунктом 153.8 ПК і П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції».

Що стосується ТОВ, права на яке продали фізособи-засновники, то у нього ця операція не призводить до виникнення ані доходів, ані витрат у податковому обліку, а в бухгалтерському обліку відображається як зміна засновників за субрахунком 401 «Статутний капітал».

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл