Головбух

Повертаємо засновнику частку в статутному капіталі товариства, яке ліквідується

  • 1 грудня 2014
  • 49

ПРОБЛЕМА

Ліквідуємо підприємство. Засновнику-фізособі повернули його частку в статутному капіталі товариства. Повернули таку ж суму, яку було внесено. Які податкові наслідки такої операції для засновника?

РІШЕННЯ

Така операція не матиме жодних податкових наслідків.

Відповідно до підпункту 164.2.9 Податкового кодексу України (ПК) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб включається інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.40 і 165.1.52 ПК.

До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з (п. 170.2.2 ПК):

  • обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив;

  • зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку;

  • повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації такого емітента.

Підпунктом 170.2.1 ПК визначено, що облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.

Відповідно до підпункту 136.1.13 ПК для визначення об’єкта оподаткування не враховуються кошти або майно, які повертаються власнику корпоративних прав, емітованих юридичною особою, після повної та остаточної ліквідації такої юридичної особи — емітента або в разі зменшення розміру статутного фонду такої особи, але не вище вартості придбання акцій, часток, паїв.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Оподаткування виплати учаснику належної йому частки в статутному капіталі»

Відповідно до підпункту 170.2.2 ПК інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4–170.2.6 ПК (крім операцій з деривативами).

Внимание

Однак в даному випадку, оскільки вартість частки майна для розрахунку розміру виплати учаснику при виході була прийнята на рівні внесеного вкладу, то інвестиційний прибуток у такого учасника відсутній, тобто відсутня база для оподаткування ПДФО.

Наказом МДЗ «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» від 11.12.13 № 793 затверджено нову форму податкової декларації про майновий стан і доходи (далі — Декларація) та інструкцію щодо її заповнення.

Так, у рядку 01.04 Декларації вказується сума інвестиційного прибутку від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах (крім доходу від операцій, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.40 і 165.1.52 розділу IV ПК), розмір якого визначається згідно з положеннями пункту 170.2 ПК. У разі отримання таких доходів разом із Декларацією заповнюється та подається додаток 3 до Декларації.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл