Передача нерухомого майна нерезидента постійному представництву для ведення господарської діяльності

51

ПРОБЛЕМА

Яким чином потрібно оформити та відобразити в обліку передачу нерезидентом-юрособою будинку своєму постійному представництву з правом ведення господарської діяльності? Які будуть податкові наслідки?

РІШЕННЯ

Для відповіді на це запитання перш за все потрібно визначитись з юридичним аспектом передачі нерухомості постійному представництву.

Наприклад, якщо постійне представництво нерезидента здає нерухоме майно нерезидента в оренду, то достатньо укласти договір доручення.

Відповідно до статті 1000 Цивільного кодексу України (ЦК), за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя. Довірителем у такий ситуації буде нерезидент.

У цьому випадку нерухомість не потрібно передавати постійному представництву. Постійне представництво (повірений) укладає договори оренди нерухомого майна нерезидента від імені нерезидента та за його рахунок.

Якщо ж для ведення господарської діяльності вирішено саме передати нерухомість постійному представництву, то таку угоду можна оформити шляхом укладання договору управління.

Відповідно до статті 1029 ЦК за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов’язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).

Майно, передане в управління, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя. Також воно має обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо повинен вестися окремий облік. Розрахунки, пов’язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку (п. 3 ст.1030 ЦК).

Податок на прибуток

Особливості оподаткування діяльності, що здійснюється за договорами управління майном, визначено пунктом 153.13 Податкового кодексу України (ПК). Відповідно до нього платник податку, який отримав майно на підставі договору управління (управитель), веде, окремо від власного, облік доходів та витрат у розрізі кожного договору управління.

До складу доходів в окремому обліку відносяться доходи від управління майном, отримані в будь-якому вигляді. Згідно з підпунктом 153.13.3 ПК до складу витрат в окремому обліку належать усі витрати, які є витратами згідно зі статтями 138–143 ПК, у тому числі винагорода управителю. Для цілей цього підпункту в окремому обліку амортизація отриманих в управління основних засобів здійснюється за балансовою вартістю на момент передачі в управління.

Прибуток від кожного договору управління оподатковується на загальних підставах, податок сплачується до бюджету управителем майна. Виплата доходу установнику управління здійснюється лише після оподаткування прибутку відповідного окремого договору управління.

Сума отриманого прибутку не включається до складу доходу установника управління та витрат управителя майна. Сума утриманої (виплаченої) винагороди за управління майном включається до складу доходу управителя майна від його власної діяльності.

ПДВ

Відповідно до пункту 189.4 ПК базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому статтею 188 ПК.

Дата збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 та 198 ПК.

Передання в управління майна і його повернення з управління, а також операції з управлінських послуг оподатковуються ПДВ у загальному порядку.

Бухгалтерський облік

Управитель веде бухгалтерський облік, як і податковий, за кожним договором управління майном окремо від своєї основної діяльності.

Оскільки нерухомість, отриману управителем, не можна визнати його активами, то операція з передачі нерухомості управителю від нерезидента відображається за дебетом позабалансового рахунку 02, а амортизація буде нараховуватися на позабалансовому рахунку 09.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль