Головбух

Передача нерухомого майна нерезидента постійному представництву для ведення господарської діяльності

  • 1 грудня 2014
  • 205

ПРОБЛЕМА

Яким чином потрібно оформити та відобразити в обліку передачу нерезидентом-юрособою будинку своєму постійному представництву з правом ведення господарської діяльності? Які будуть податкові наслідки?

РІШЕННЯ

Для відповіді на це запитання перш за все потрібно визначитись з юридичним аспектом передачі нерухомості постійному представництву.

Наприклад, якщо постійне представництво нерезидента здає нерухоме майно нерезидента в оренду, то достатньо укласти договір доручення.

Відповідно до статті 1000 Цивільного кодексу України (ЦК), за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя. Довірителем у такий ситуації буде нерезидент.

У цьому випадку нерухомість не потрібно передавати постійному представництву. Постійне представництво (повірений) укладає договори оренди нерухомого майна нерезидента від імені нерезидента та за його рахунок.

Якщо ж для ведення господарської діяльності вирішено саме передати нерухомість постійному представництву, то таку угоду можна оформити шляхом укладання договору управління.

Відповідно до статті 1029 ЦК за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов’язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).

Майно, передане в управління, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя. Також воно має обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо повинен вестися окремий облік. Розрахунки, пов’язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку (п. 3 ст.1030 ЦК).

Податок на прибуток

Особливості оподаткування діяльності, що здійснюється за договорами управління майном, визначено пунктом 153.13 Податкового кодексу України (ПК). Відповідно до нього платник податку, який отримав майно на підставі договору управління (управитель), веде, окремо від власного, облік доходів та витрат у розрізі кожного договору управління.

До складу доходів в окремому обліку відносяться доходи від управління майном, отримані в будь-якому вигляді. Згідно з підпунктом 153.13.3 ПК до складу витрат в окремому обліку належать усі витрати, які є витратами згідно зі статтями 138–143 ПК, у тому числі винагорода управителю. Для цілей цього підпункту в окремому обліку амортизація отриманих в управління основних засобів здійснюється за балансовою вартістю на момент передачі в управління.

Прибуток від кожного договору управління оподатковується на загальних підставах, податок сплачується до бюджету управителем майна. Виплата доходу установнику управління здійснюється лише після оподаткування прибутку відповідного окремого договору управління.

Сума отриманого прибутку не включається до складу доходу установника управління та витрат управителя майна. Сума утриманої (виплаченої) винагороди за управління майном включається до складу доходу управителя майна від його власної діяльності.

ПДВ

Відповідно до пункту 189.4 ПК базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому статтею 188 ПК.

Дата збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 та 198 ПК.

Передання в управління майна і його повернення з управління, а також операції з управлінських послуг оподатковуються ПДВ у загальному порядку.

Бухгалтерський облік

Управитель веде бухгалтерський облік, як і податковий, за кожним договором управління майном окремо від своєї основної діяльності.

Оскільки нерухомість, отриману управителем, не можна визнати його активами, то операція з передачі нерухомості управителю від нерезидента відображається за дебетом позабалансового рахунку 02, а амортизація буде нараховуватися на позабалансовому рахунку 09.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл