Головбух

Вибір системи оподаткування при здійсненні діяльності у сфері ЗЕД

1 грудня 2014
1665
Середній бал: 0 із 5

Підприємець на загальній системі оподаткування планує займатися експортом пиломатеріалів. Чи доцільно йому переходити на єдиний податок? Чи потрібно реєструватись платником ПДВ? Чи є необхідність створити ТОВ?

Зовнішньоекономічна діяльність в Україні здійснюється відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі — Закон № 959), Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-93, Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР, інших нормативно-правових актів.

Суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. При цьому всі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають рівне право здійснювати будь-які її види, прямо не заборонені законами України, незалежно від форм власності та інших ознак (ст. 3, 5 Закону № 959).

Отже, підприємець може здійснювати експорт пиломатеріалів, обравши загальну або спрощену систему оподаткування. Під час такого вибору слід врахувати лише плюси та мінуси тієї чи іншої системи оподаткування.

Спрощена система оподаткування для юридичних осіб

ФОП і загальна система оподаткування

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою — підприємцем (ФОП) від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, здійснюється згідно з вимогами, встановленими статтею 177 Податкового кодексу України (ПК).

Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід. Він визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю ФОП.

При цьому слід пам’ятати, що до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать лише ті витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III Податкового кодексу.

До витрат операційної діяльності відносяться:

 • витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п. 138.4 ПК);

 • загальновиробничі витрати (пп. 138.8.5 ПК);

 • інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені на конкретний об’єкт витрат (п. 138.9 ПК);

 • адміністративні витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством (пп. 138.10.2 ПК);

 • витрати на збут (пп. 138.10.3 ПК);

 • інші операційні витрати, зокрема, втрати від курсової різниці (пп. 138.10.4 ПК).

Сума чистого оподатковуваного доходу підлягає оподаткуванню ПДФО за ставками 15% та 17% (п. 167.1. ПК). При цьому ставка 17% застосовується до суми, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році — 12 180 грн.).

Реєстрація платником ПДВ при здійсненні операцій у сфері ЗЕД

Зареєструватись платником ПДВ можна як у добровільному, так і в обов’язковому порядку.

Обов’язок щодо реєстрації платником ПДВ встановлено пунктом 181.1 ПК для тих осіб, у яких загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування ПДВ).


Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII з 01.01.2015 граничний обсяг операцій з постачання товарів/послуг для реєстрації платником ПДВ становитиме 1 млн. грн.

Що стосується здійснення операцій у зовнішньоекономічній діяльності, то реєструватись платником ПДВ має лише та особа, що ввозить товари на митну територію України у вищезазначених обсягах (пп. 3 п. 180.1 ПК). Тобто на експортні операції обов’язок щодо реєстрації платником ПДВ не розповсюджується.

Водночас операції з вивезення товарів за межі митної території України є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. «г» п. 185.1 ПК).

До таких операцій, за умови підтвердження митною декларацією, застосовується ставка ПДВ — 0% (пп. 195.1.1 ПК).


Підрозділом 2 розділу ХХ Податкового кодексу визначені операції з експорту, за якими нульова ставка не застосовується. Зокрема, тимчасово до 01.01.2015 звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).

Враховуючи зазначене, при здійсненні експортних операцій слід зареєструватись платником ПДВ незалежно від обсягу оподатковуваних операцій. Адже застосування ставки ПДВ 0% дає можливість платнику уникнути сплати ПДВ до бюджету при розрахунку податкових зобов’язань за експортними операціями. При цьому застосування ставки ПДВ 0% не залежить від обраної платником системи оподаткування.

Спрощена система оподаткування

Оскільки прямої заборони на провадження зовнішньоекономічної діяльності платникам єдиного податку Законом № 959 не встановлено, такі платники (як фізичні, так і юридичні особи) мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність.

При цьому слід врахувати окремі обмеження, встановлені Податковим кодексом.

Так, відповідно до підпункту 3 підпункту 291.5.1 ПК єдиноподатникам (як фізичним, так і юридичним особам) заборонено провадити зовнішньоекономічну діяльність з підакцизними товарами.

Нагадаємо, що до підакцизних товарів належать (п. 215.1 ПК):

 • спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

 • тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

 • нафтопродукти, скраплений газ;

 • автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Оскільки пиломатеріали не відносяться до підакцизних товарів, зазначена заборона не розповсюджується на єдиноподатника — експортера пиломатеріалів.

Пряму заборону щодо здійснення експорту встановлено лише для ФОП І групи єдиного податку. Такі платники здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню (пп. 1 п. 291.4 ПК).

Інші групи платників єдиного податку не містять обмежень щодо зайняття зовнішньоекономічною діяльністю.

Однак при виборі групи єдиного податку слід враховувати обмеження щодо кількості найманих осіб та обсягу доходу протягом календарного року, встановлені пунктом 291.4 ПК.

Крім того, якщо врахувати умову щодо реєстрації платником ПДВ, здійснювати зовнішньоекономічну діяльність можуть єдиноподатники — платники ПДВ. До них належать:

 • ФОП, зареєстровані платниками єдиного податку ІІІ та V груп;

 • юридичні особи — платники IV та VI груп єдиного податку.

Об’єктом оподаткування у зазначених платників є дохід, отриманий ними протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі (п. 292.1 ПК).

Ставки єдиного податку встановлюються згідно з вимогами пункту 293.3 ПК у відсотках до отриманого доходу:

 • для ІІІ та IV груп — 3% від суми доходу;

 • для V та VI груп — 5% від суми доходу.

Зазначені ставки застосовуються у разі реєстрації платником ПДВ.

У разі включення ПДВ до складу єдиного податку застосовуються підвищені ставки (відповідно 5% та 7%).

Юридична особа і загальна система оподаткування

Для здійснення експортних операцій можна обрати і загальну систему оподаткування, зареєструвавшись юридичною особою (наприклад, у формі товариства з обмеженою відповідальністю).

Такі юридичні особи сплачують податок на прибуток.

Об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами. Він визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду (пп. 134.1.1 ПК).

Прибуток оподатковується за ставкою 18% (у 2014 році).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини