Організація торгівлі пивом у пляшках фізичними особами — підприємцями

44

ПРОБЛЕМА

Чи може фізична особа — підприємець, яка знаходиться на спрощений системі оподаткування, проводити діяльність, пов’язану з роздрібним продажем пива, в тому числі в пляшках? Які для цього потрібно мати дозволи? Чи обов’язково потрібно застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО)? Чи потрібно сплачувати акциз?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 291.5.1 Податкового кодексу України (ПК) не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи — підприємці, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин).

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Продаж фізичною особою ― платником єдиного податку пива та столових вин»

Відповідно до пункту 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою КМУ від 30.07.1996 № 854, роздрібна торгівля алкогольними напоями — діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Таким чином, законодавством дозволено фізичним особам — підприємцям, платникам єдиного податку, займатися діяльністю, пов’язаною з роздрібним продажем пива та столових вин.

Важно

Такої думки притримується також податковий орган в листі від 12.01.2012 № 909/7/15-5117.

У пункті 296.10 ПК визначено, що платники єдиного податку першої — третьої груп не застосовують РРО. Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265) також дозволяє фізичним особам — підприємцям не застосовувати РРО та розрахункові книжки. Так, в пункті 6 статті 9 Закону № 265 визначено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами — підприємцями, які сплачують єдиний податок.

Отже, Податковий кодекс та Закон № 265 дозволяють фізичним особам — підприємцям, які сплачують єдиний податок та здійснюють діяльність, пов’язану з продажем пива, зокрема, пива в пляшках, не застосовувати РРО.

Водночас, у статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі — Закон № 481) уточнюється, що продаж вин столових здійснюється без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням книжок та книг обліку розрахункових операцій. До роздрібного продажу пива Закон № 481 таких вимог не висуває.

Частиною 3 статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 № 1775-III визначено перелік видів діяльності, які підлягають ліцензуванню, у якому діяльність з виробництва та торгівлі пивом відсутня.

Відповідно до пункту 215.1 ПК алкогольні напої та пиво належить до підакцизних товарів. Роздрібні продавці пива та столових вин не є платниками акцизного податку (п. 212.1 ПК).

Правило

Слід нагадати про встановлені Законом № 481 обмеження щодо продажу пива та столових вин (заборону продажу пива та вин столових особами, які не досягли 18 років; у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, у невизначених для цього місцях торгівлі тощо). Торгівельна площа при реалізації пива має бути не менша 20 кв. м.

Для здійснення підприємницької діяльності, пов’язаної з продажем пива, потрібно мати копії документів, які підтверджують якість та безпечність пива (доброякісність). Такі документи можна отримати у виробників або дистриб’юторів. Крім того, потрібно мати документи, які підтверджують якість обладнання. Якщо ж таких документів не має, або в інших випадках, визначених чинним законодавством, наприклад, при реалізації пива з цистерн, потрібно отримати висновок (дозвіл) державної санітарно-епідеміологічної служби (постанова Головного державного санітарного лікаря України від 23.05.2007 № 15).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль