text
Головбух

Оренда обладнання: як визначити орендну плату

  • 21 листопада 2018
  • 18

Чи може юридична особа здати власні верстати в оренду фізичній особі — підприємцю-єдиноподатнику і на яких умовах? Як розрахувати суму орендної плати?

Згідно зі статтею 43 Господарського кодексу України (ГК) суб’єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, не заборонену законом. На сьогодні жоден законодавчий акт не забороняє юридичній особі приватного права передавати власне обладнання у платне користування іншому суб’єктові господарювання, зокрема фізичній особі — підприємцю. І застосування загальної чи спрощеної системи оподаткування контрагентом у цій ситуації жодного значення не має.

   

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Що ж до умов договору оренди обладнання, то тут договірним сторонам варто керуватися положеннями статей 283-286, 291 ГК та статей 759-785 Цивільного кодексу України (ЦК). Зрештою, закріплена в статті 627 ЦК свобода договору передбачає, зокрема, й можливість сторін договору на власний розсуд визначати його умови. Тобто за бажанням сторони можуть погодити та прописати в договорі всі необхідні та важливі для них умови, звичайно, включивши всі істотні для цього виду договору умови. Так, істотними умовами договору оренди є:

  • об’єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації);
  • строк, на який укладають договір оренди;
  • орендна плата з урахуванням її індексації;
  • порядок використання амортизаційних відрахувань;
  • відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (ч. 1 ст. 284 ГК).

Як обліковувати та оподатковувати простій автотранспорту

Оренда обладнання: як визначити орендну плату
Галина Морозовськаексперт з питань обліку та оподаткування, Київ
Облік простою автотранспороту безпосередньо залежить від того, чим він є для підприємства — штрафом чи платою за послуги. Облікова картина буде різною для податку на прибуток, ПДВ, податку на репатріацію… Тож з’ясуємо спершу суть простоїв, а тоді вже перейдемо до податкових наслідків.

Договір оренди обладнання Бланк:

Оренда обладнання: як визначити орендну плату

СКАЧАТИ ДОГОВІР ОРЕНДИ

Недосягнення між сторонами згоди щодо істотних умов договору або відсутність однієї з істотних умов у тексті договору тягне за собою визнання такого договору неукладеним, тобто таким, що не відбувся і не породжує жодних правових наслідків (ч. 8 ст. 181 ГК).

Корисна стаття:

Розмір, порядок та умови, строки внесення орендної плати за користування обладнанням визначають у договорі за взаємною згодою сторін (ч. 1 ст. 762 ЦК). При цьому якоїсь спеціальної методики розрахунку орендної плати для суб’єктів господарювання приватного права чинним законодавством не встановлено. У таких випадках, як правило, орієнтуються на ринкові ціни за аналогічне обладнання, що здається в оренду. Розраховуючи суму орендної плати, слід враховувати розмір амортизації обладнання. У суму орендного платежу можна також включити витрати на ремонт і технічне обслуговування зданого в оренду обладнання, якщо їх здійснення за договором оренди покладено на орендодавця.

Визначаючи суму плати за оренду обладнання, сторони можуть скористатися нормами Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-XII (далі — Закон № 2269) і Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995 № 786 (ч. 5 ст. 1 Закону № 2269).

Договором може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном

У будь-якому разі варто враховувати, що орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності (ч. 1 ст. 286 ГК). Розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. За вибором сторін встановлюють і форму плати за користування майном: грошову, натуральну чи грошово-натуральну.

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Оренда обладнання: як визначити орендну плату
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл