text
Головбух

Зміни у сплаті екоподатку та рентної плати

 • 1 грудня 2014
 • 38

ПРОБЛЕМА

Чи змінено ставки на рентну плату та екологічний податок на 2015 рік?

РІШЕННЯ

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII були внесені зміни у т. ч., які стосуються справляння екологічного податку та рентної плати.

Екологічний податок

Із 01.01.2015 не сплачується екологічний податок за викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення із відповідним збільшенням ставок акцизного податку на всі види моторного палива. При цьому за результатами діяльності за останній період 2014 року такі платники повинні подати відповідну декларацію (п. 27 підрозд. 10 р. ХХ Податкового кодексу України, ПК).

Відповідно до статті 240 ПК залишаються платниками екологічного податку суб’єкти господарювання, які здійснюють:

 • викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

 • скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти; розміщення відходів;

 • утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

 • тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Водночас, у 2015 році об’єкти, база оподаткування, ставки, базовий податковий (звітний) період, порядки обчислення, подання податкової звітності та сплати податку залишилися незмінними порівняно з попереднім роком. При цьому платник податку зобов’язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини (п. 249.2 ПК).

Відповідне офіційне роз’яснення про особливості справляння екологічного податку у 2015 році ДФС надала у своєму листі від 21.01.15 № 1601/7/99-99-15-04-02-17.

Рентна плата

Із 01.01.2015 законодавцями введено нове поняття «рентна плата», яке об’єднує раніше існуючі рентні платежі.

Так, підпунктом 251.1 ПК встановлено, що рентна плата складається з:

 • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

 • рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин;

 • рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;

 • рентної плати за спеціальне використання води;

 • рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;

 • рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.

Платники, об’єкти оподаткування, бази оподаткування та ставки рентної плати у 2015 році залишилися незмінними, крім ставок рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України, користування надрами для видобування вуглеводневої сировини.

Разом з тим, ставки рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копали, встановлено в абсолютних значеннях за календарний рік, а ставки рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України — за календарний місяць.

При цьому передбачено поетапне підвищення ставки рентної плати за користування надрами незалежно від глибини видобутку щодо договорів про спільну діяльність: I-й квартал 2015 року — 60%, II-й квартал — 65%, починаючи з третього кварталу 2015 року — 70% (підрозд. 9-1 р. XX ПК).

Офіційні роз’яснення про особливості справляння рентної плати у 2015 році викладено у листі ДФС від 29.01.2015 № 2703/7/99-99-15-04-02-17.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах