Визначаємо об’єкт оподаткування плати за надра при видобутку мінеральної води

38

ПРОБЛЕМА

Підприємство видобуває підземні мінеральні столові води та розливає воду в поліетиленові пляшки. Що є об’єктом оподаткування плати за надра: вартість води, піднятої з надр та реалізованої покупцям без урахування витрат (ПЕТпляшки, кришки, етикетки, з/плата робітників на розливі, амортизація лінії розливу та інші затрати) чи вартість води, розлитої в ПЕТпляшки та упакованої в паки по 6 ПЕТпляшок з усіма зазначеними вище витратами?

РІШЕННЯ

За правилом, встановленим у підпункті 263.2.1 Податкового кодексу України (ПК), об’єктом оподаткування плати за користування надрами є обсяг товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини).

При цьому обсяг видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) — обсяг товарної продукції гірничодобувного підприємства, що обліковується гірничодобувним підприємством як запаси відповідно до П(С)БО 9 «Запаси» (пп. 14.1.128 ПК). Згідно з пунктом 6 П(С)БО 9 запасами вважаються сировина, готова продукція. При цьому первісною вартістю запасів, що виготовляються власними силами підприємства, визнається їхня виробнича собівартість, яка визначається за П(С)БО 16 «Витрати» (п. 10 П(С)БО 9). А до виробничої собівартості належать прямі матеріальні витрати, витрати на оплату праці, інші витрати, зокрема, амортизація.

Ураховуючи зазначене, можна дійти висновку, що обсяг товарної продукції при визначенні об’єкта оподаткування плати за надра включає вартість розлитої в пляшки та упакованої в паки води з урахуванням всіх витрат, які формують собівартість виробленої продукції.

Крім того, звертаємо увагу, що базою оподаткування є вартість обсягу видобутої у податковому (звітному) періоді мінеральної сировини (пп. 263.5.1 ПК).

Підприємство, яке видобуває мінеральну воду та переробляє її, не є гірничодобувним підприємством.

Суб’єкти господарювання, які не вважають себе гірничими підприємствами і здійснюють видобування підземних вод, обчислюють розрахункову вартість одиниці відповідного виду видобутої корисної копалини — підземної води за формулою, визначеною у підпункті 263.6.9 ПК, а саме:

Цр = Вмп + (Вмп × Крмпе) / Vмп,

де

Вмп — витрати, обчислені згідно з підпунктами 263.6.5, 263.6.6, 263.6.7, 263.6.8 ПК. До таких витрат належать матеріальні витрати, витрати на оплату праці працівників, задіяних у видобутку мінеральної води, амортизація, інші витрати;

Крмпе — коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства;

Vмп — обсяг (кількість) видобутої підземної води за податковий (звітний) період.

При цьому в разі обчислення вартості видобутої корисної копалини — підземної води за розрахунковою вартістю до витрат платника за податковий (звітний) період враховуються витрати, пов’язані з господарською діяльністю з видобування підземної води та які належать до податкових витрат згідно з розділом III ПК.

Також слід пам’ятати, що платники плати за користування надрами, які не належать до гірничих підприємств, застосовують коефіцієнт рентабельності 15% (лист Державної комісії України по запасах корисних копалин від 25.06.2014 № 421/07,).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль