Головбух

Чи повинно підприємство сплачувати плату за користування надрами, якщо воно видобуває воду з колодязя

  • 1 грудня 2014
  • 47

ПРОБЛЕМА

Чи є підприємство платником плати за користування надрами у разі видобування підземних вод із колодязя для власних господарських потреб, яке сплачує збір за спеціальне використання води?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 263.1.1 Податкового кодексу України (ПК) платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі — плата за користування надрами) є суб’єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об’єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об’єктах (ділянках) надр.

Об’єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством (п. 263.2.1 ПК).

Ставка плати за користування надрами для прісних підземних вод встановлена пунктом 263.9 ПК. До об’єкта оподаткування плати за користування надрами не належать: не включені до державного балансу запасів корисних копалин корисні копалини місцевого значення і торф, видобуті землевласниками та землекористувачами для власного споживання, якщо їх використання не передбачає отримання економічної вигоди з передачею чи без передачі права власності на них, загальною глибиною розробки до двох метрів, і прісні підземні води до 20 метрів (пп. «а» пп. 263.2.3 ПК). При цьому, законодавством не передбачено пільг щодо звільнення від оподаткування платою за користування надрами суб’єктів господарювання, які є платниками збору за спеціальне використання води.

Статтею 23 Кодексу України про надра землевласникам і землекористувачам в межах наданих їм земельних ділянок надано право видобувати без спеціальних дозволів та гірничого відводу підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.

Отже, підприємство ― платник збору за спеціальне використання води, яке видобуває підземні води з колодязя для власних господарських потреб, є платником плати за користування надрами, за винятком тих суб’єктів господарювання, які видобувають прісні підземні води загальною глибиною розробки до 20 метрів. При цьому підприємства, які є платниками плати за користування надрами, повинні отримати спеціальний дозвіл на користування надрами, крім випадку передбаченого статтею 23 Кодексу України про надра.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл