Головбух

Військовий збір та емфітевзис

  • 1 грудня 2014
  • 287

ПРОБЛЕМА

Чи оподатковується військовим збором дохід фізичної особи (не приватного підприємця) від продажу права постійного користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК платниками військового збору є особи, визначені пунктом 162.1 ПК. Тобто особи, які є платниками податку з доходів фізичних осіб (ПДФО).

До того ж об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

Платниками ПДФО відповідно до пункту 162.1 ПК є, зокрема, фізичні особи — резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так й іноземні доходи; а також податкові агенти — юридичні особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV ПК.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО включаються доходи від продажу об’єктів майнових і немайнових прав, зокрема інтелектуальної (промислової) власності, та прирівняні до них права, доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творами науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами), об’єкти права інтелектуальної промислової власності та прирівняні до них права, у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу (пп.164.2.3 ПК).

Отже, юридична особа — набувач емфітевзису як податковий агент зобов’язана нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО від імені та за рахунок фізичної особи — відчужувача з доходу, отриманого останньою від продажу емфітевзису.

При цьому отриманий фізичною особою — не підприємцем дохід від продажу емфітевзису є оплатою за цивільно-правовим договором, тобто відповідає формулюванню «інші виплати і винагороди, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику за цивільно-правовими договорами», яке міститься в підпункті 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК. Отже, тлумачачи буквально це положення, дохід фізичної особи — непідприємця від продажу емфітевзису підпадає під оподаткування військовим збором.

Водночас Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (ЗІР) у категорії 132.02 містить відповідь податківців на запитання: «Які доходи за цивільно-правовими договорами підлягають оподаткуванню військовим збором?». У ній вони роблять висновок про оподаткування військовим збором лише тих доходів за цивільно-правовими договорами, які мають спільну із заробітною платою природу. Зокрема, оплат за договором підряду/договором про надання послуг, що у межах бухгалтерського обліку підтверджують первинні документи — акти виконаних робіт (приймання-передачі послуг).

З огляду на таку неоднозначність трактування та застосування положень підпункту1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК, рекомендуємо отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію відповідно до статей 52, 53 ПК.

Ірина ВИСІЦЬКА,

адвокат, Київ

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл