Податкові накладні у роздрібному продажу підакцизних товарів

59

ПРОБЛЕМА

Із 1 січня 2015 року з’явився акцизний податок з роздрібної реалізації підакцизних товарів, який нараховується на вартість товару з ПДВ. І хоча з моменту введення цього податку пройшло майже півроку, у бухгалтерів знов і знов виникають проблемні питання. Пропонуємо відповіді на деякі з них тут і зараз.

РІШЕННЯ

Підприємство займається роздрібною торгівлею нафтопродуктами. Яку загальну суму вказувати у податковій накладній — ту, що оплачена фактично, чи за вирахуванням акцизного податку?

Форма і Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (далі — Порядок № 957). Згідно із пунктом 15 Порядку № 957 у податковій накладній відображається база оподаткування ПДВ. Жодної згадки про відображення акцизного податку в податковій накладній окремим рядком у Порядку № 957 немає.

Разом з цим, згідно з підпунктом 214.1.1 Податкового Кодексу України (ПК) акцизний податок при роздрібному продажу підакцизних товарів нараховується на вартість товарів з ПДВ.

Отже, акцизний податок з роздрібного продажу не є базою оподаткування ПДВ та не відображається у податковій накладній ні окремим рядком, ні в загальній сумі.

Касові апарати підприємства не можуть бути запрограмовані на виділення акцизного податку окремо (не дозволяє програмне забезпечення). Чи потрібно виносити суму акцизного податку окремим рядком у касовому чеку?

Згідно із пунктом 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити через реєстратори розрахункових операцій (РРО) розрахункові операції на повну суму з врахуванням усіх податків, у т. ч. з ПДВ та акцизним податком.

Серед законодавчих вимог щодо реалізації фіскальних функцій РРО є вимога відображати не менше 5 груп оподаткування. Тобто рядок 9 касового чеку може повторюватись відповідно до кількості груп оподаткування не менше 6 раз. Тому роздрібний акциз слід зазначати у касовому чеку окремим рядком, як окрему податкову групу.

Підтвердження цієї позиції можна знайти у листах ДФС від 30.01.2015 № 1811/6/99-99-22-07-03-15 та від 31.01.2015 № 807/3/99-99-22-07-03-14.

Ураховуючи роз’яснення фіскальних органів у листі від 31.01.2015 № 1848/6/99-99-22-07-03-15, зрозуміло, що акцизний податок має відображатись у фіскальному чеку як обов’язковий реквізит. Тож, чи застосовуються штрафні санкції до платника податку за відсутність у фіскальному чеку суми акцизного податку?

Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА від 01.12.2000 № 614 (далі — Положення № 614), у разі відсутності хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим. Але законодавством встановлено відповідальність у вигляді фінансових санкцій за нероздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

Тож, чи вважається відсутнім роздрукований документ, якщо у ньому не зазначено один з обов’язкових реквізитів?

Попри різну позицію судів, ВСУ (постанова ВСУ від 05.12.2011, справа № 21-242а11) все-таки став на бік платника податків. Суд встановив, що недолік реквізиту розрахункового документа не прирівнюється у Положенні № 614 до відсутності розрахункового документа. Тож і застосування фінансових санкцій у цьому разі не можна визнати законним та обгрунтованим.

Водночас нині з цього приводу є роз’яснення ГУ ДФС у Житомирській області, розміщене на його офіційному сайті. Зокрема, зазначено, що у разі відсутності хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим. Тому до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265) за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

  • у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання:

    • вчинене вперше — 1 грн.;

    • за кожне наступне вчинене порушення — 100% вартості проданих товарів (послуг) з порушеннями.

Також, за порушення вимог Закону № 265 посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, притягуються контролюючими органами до адміністративної відповідальності.

Як правильно складати податкові накладні покупцям, які купують паливо за готівку, а потім просять скласти податкову накладну на чек?

Згідно із пунктом 4 Порядку № 957 податкова накладна має бути складена у день виникнення податкових зобов’язань. Водночас пункт 8 Порядку № 957 визначає обов’язок продавця видати податкову накладну за вимогою покупця.

Отже, при роздрібному продажу палива продавець зобов’язаний скласти податкову накладну, якщо цього вимагає покупець. Якщо ж покупець не вимагає податкову накладну, то зобов’язання з ПДВ при такому продажу товарів будуть включені у податкову накладну, складену за щоденними підсумками операцій. Порядок складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій приведений у пункті 12 Порядку № 957. Питання щодо відображення у податковій накладній акцизного податку при купівлі палива за готівку не відрізняється від інших випадків нарахування роздрібного акцизу та описаний вище.

Як правильно скласти податкову покупцям, які отримують паливо на АЗС шляхом внесення попередньої оплати на розрахунковий рахунок?

Як відомо, дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ є дата першої з подій: дата здійснення оплати чи дата відвантаження товару (пп.187.1 ПК).

Тобто у разі торгівлі паливом на умовах попередньої оплати шляхом безготівкових перерахувань, продавець зобов’язаний скласти податкову накладну у день здійснення оплати.

Щодо акцизного податку при торгівлі паливом за смарт-картками, зобов’язання з роздрібного акцизу виникають у продавця палива безпосередньо у момент реалізації палива. Факт реалізації оформлюється відповідним розрахунковим документом.

К сведению

Про нарахування роздрібного акцизного податку детальніше розглянуто у листі ДФС від 18.03.2015 № 9132/7/99-99-19-03-03-17.

Тож при передоплаті за паливо, що буде реалізовуватись через роздрібну мережу АЗС, продавець складає податкову накладну на суму передоплати за вирахуванням роздрібного акцизного податку.

Наприклад, продавець отримав попередню оплату за паливо у розмірі 10 000 грн. Вартість передплаченого палива за вирахуванням роздрібного акцизу становить:

9 523, 81 грн (10 000 ÷ 105% × 100%).

Податкову накладну треба скласти на суму 9 523,81 грн. (база оподаткування ПДВ — 7 936,51 грн, ПДВ — 1 587,30 грн.).

Нагадаємо, зобов’язання з ПДВ виникають у продавця у момент здійснення попередньої оплати, а зобов’язання з акцизного податку — у момент реалізації палива через мережу АЗС.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль