Головбух

Рік 2015­-й: військовому збору бути!

  • 1 грудня 2015
  • 31

Дію збору тимчасово продовжено

Дію військового збору продовжено. А от на який період — невідомо. Адже фраза «до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України», яку додали до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК, є невизначеною у часі. З огляду на сьогоднішній стан нашої армії, можна сказати, що таке рішення Уряд прийме ще не скоро.

Об’єкт один — податків два

Ще однією новацією є зміна об’єкта оподаткування військовим збором. Тепер він визначений у статті 163 ПК. Для резидентів та нерезидентів це:

загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (тільки для резидентів).

Визначення доходів з джерелом їх походження з України та іноземні доходи наведено у підпунктах 14.1.54 та 14.1.55 ПК відповідно. А от що включати чи не включати до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, наведено, зокрема, у статтях 164 та 165 ПК. Але вони стосуються лише оподаткування ПДФО. Пункт 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКпосилання на них не містить. Тож матимемо надію, що податківці не будуть проти, щоб платники військового збору для визначення загального місячного (річного) оподатковуваного доходу користувалися нормами IV розділу ПК. Адже більше шукати його просто ніде.

Доходи, які будуть оподатковувати військовим збором

Вид доходу

Порядок оподаткування

до 31.12.2014

з 01.01.2015

Сума винагороди, виплачена фізособам за договором оренди майна

Не оподатковувалася, оскільки не виникало трудових відносин

Оподатковується (пп. 164.2.5 ПК)

Сума нарахованих відсотків на депозитні вклади

Не оподатковувалася, оскільки не виникало трудових відносин

Оподатковується (пп. 164.2.8 ПК)

Одноразова матеріальна нецільова допомога окремим працівникам сума якої перевищує суму граничного розміру доходу, визначену згідно з абзацом 1 підпункту 169.4.1 ПК, встановленого на 1 січня такого року (для 2015 року — 1710 грн.)

Не оподатковувалася, оскільки не належала до фонду оплати праці (ФОП)

Оподатковується (пп. 170.7.3 ПК)

Сума допомоги на поховання, що перевищує подвійний розмір суми, визначеної згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 ПК, встановлений на 1 січня такого року (для 2015 року — 3420 грн.)

Не оподатковувалася, оскільки не входила до ФОП

Оподатковується (пп. «б» пп. 165.1.22 ПК)

Виплати колишнім працівникам до пам’ятних дат згідно з колдоговором

Не оподатковувалися, оскільки не виникало трудових відносин

Оподатковується (пп. 164.2.17 ПК)

Новорічні подарунки за рахунок підприємства дітям працівників, вартість яких перевищує 50% мінімальної зарплати станом на 1 січня звітного року (для 2015 — 609 грн.)

Не оподатковувалися, оскільки не входили до ФОП

Оподатковуються (пп. 165.1.39 ПК)

Безповоротна фінансова допомога

Не оподатковувалася, оскільки не входила до ФОП

Оподатковується (пп. «ґ» пп. 164.2.17 ПК)

Найбільш поширені види доходів, щодо яких зміниться порядок оподаткування військовим збором, наведено у Таблиці.

Зміни стосовно розширення об’єкта оподаткування військовим збором вже запрацювали з 01.01.2015. Тож і оподатковувати за новими правилами потрібно доходи, які нараховані після цієї дати. Навіть якщо ці доходи отримані ще у 2014 році.

Внимание

Військовим збором за оновленими правилами потрібно оподатковувати доходи, нараховані з 01.01.2015.

Адже відповідь контролюючих органів на запитання: «Доходи за який період оподатковуються військовим збором?», — відома ще з часів запровадження збору. Важливою є дата нарахування доходу, а не період, за який його виплачують. І навряд чи податківці змінять свою позицію.

Отже, навіть якщо доходи нараховані за 2014 рік, але саме нарахування відбувається у 2015 році, то визначати об’єкт оподаткування потрібно вже за новими правилами. Наприклад, якщо підприємство орендує у працівника автомобіль і буде нараховувати йому дохід вже у січні, то такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором.

Оподаткування доходів приватних підприємців

Доволі неоднозначна ситуація зі сплатою військового збору підприємцями на загальній системі оподаткування.

У підпункті 164.1.3 ПК зазначено, що загальний річний оподатковуваний дохід включає в себе дохід, отриманий приватним підприємцем на загальній системі оподаткування від провадження господарської діяльності.

З буквального прочитання цієї норми можна зробити висновок, що їм потрібно буде платити військовий збір зі всієї суми доходу. Але це не зовсім справедливо, адже ПДФО вони сплачують із чистого оподатковуваного доходу. Останній розраховують як різницю між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такого підприємця. Тож з приводу оподаткування військовим збором доходів приватних підприємців варто дочекатися роз’яснень податківців.

А от за 2014 рік вважаємо, що приватним підприємцям на загальній системі оподаткування військовий збір платити не потрібно. Адже доходи були нараховані у 2014 році, що підтвердить Книга обліку доходів і витрат.

Підприємцям на спрощеній системі оподаткування пощастило більше. Вважаємо, що їм не потрібно сплачувати військовий збір, оскільки стаття 163 ПК не визначає для них об’єкта оподаткування.

Внимание

Приватні підприємці, які є платниками єдиного податку, не мають сплачувати військовий збір за себе.

Оподаткування спадщини

Неоднозначна ситуація виникла і з питанням оподаткування військовим збором спадщини, яка оподатковується за нульовою ставкою ПДФО. Нагадаємо, що відповідно до підпункту 174.2.1 ПК за такою ставкою оподатковують:

вартість власності, що успадковується членами сім’ї спадкодавця І ступеня споріднення. Відповідно до підпункту 14.1.263 ПК членами сім’ї фізичної особи І ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення;

вартість рухомого та нерухомого майна, що успадковується дитиною-інвалідом;

вартість рухомого та нерухомого майна, а також готівка та кошти на рахунках спадкодавця, що успадковується інвалідом I групи, дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;

грошові заощадження, поміщені до 02.01.1992 в Ощадбанку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли в Україні, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадбанку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадбанку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992–1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.

Згідно з підпунктом 164.2.10 ПК до загального місячного доходу включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV ПК. А оскільки успадкування згаданого майна не звільнене від оподаткування ПДФО, а саме: оподатковується за нульовою ставкою, то є усі підстави вважати, що зі спадщини потрібно буде утримувати військовий збір.

Сподіваємося, що фахівці фіскальної служби невдовзі нададуть відповідні роз’яснення з цього приводу, і вони будуть на користь платників податків.

Військовий збір та ПДФО: різниця є

Якими наближеними не здавалися б військовий збір та ПДФО, проте не варто забувати про відмінності.

По-перше, як і раніше, при визначенні суми військового збору податкову соціальну пільгу (ПСП) не застосовують. Адже пункт 169.1 ПКнадає право застосовувати ПСП тільки платникам ПДФО, хоча й стосується зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу.

Внимание

Натуральний коефіцієнт при оподаткуванні військовим збором не застосовують.

По-друге, до негрошових доходів при обчисленні суми військового збору натуральний кое-фіцієнт не застосовують. Адже його застосовують для бази оподаткування ПДФО, а для військового збору поняття бази оподаткування взагалі не існує.

Але варто звернути увагу на останній абзац підпункту 164.2.17 ПК. У ньому зазначено, що при наданні додаткових благ у негрошовій формі сума податку об’єкта оподаткування визначається за правилами пункту 164.5 ПК. Проте у ній об’єкт оподаткування згадується тільки стосовно коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки. Для усіх інших негрошових доходів натуральний коефіцієнт застосовують до бази оподаткування.

Тож вважаємо, що допоки для військового збору не визначено базу оподаткування, застосовувати натуральний коефіцієнт для додаткових благ немає підстав.

Оскільки законотворці не визначили базу оподаткування для військового збору. Це, у свою чергу, означає, що військовий збір і далі утримуватимуть із повної суми нарахованого доходу без зменшення, принаймні, на суму єдиного соціального внеску.

Як бачимо, військовий збір став ще ближчим до ПДФО. Маємо надію, що невдовзі їх ще більше зблизить спільна форма звітності, яку Мінфін ніяк не може затвердити ще з моменту введення військового збору.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл