Головбух

Нарахування ЄСВ на середній заробіток мобілізованого: варто чи ні

  • 1 грудня 2015
  • 31

ПРОБЛЕМА

На підприємстві є мобілізовані працівники. Чи потрібно на їх середній заробіток нараховувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ)?

РІШЕННЯ

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI не нараховують та не утримують ЄСВ з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників.

У листі ДФС від 13.05.2015 № 16781/7/99-99-17-03-01-17 податківці висловили своє бачення порядку нарахування ЄСВ на виплати мобілізованим. Вони розмежовують доходи, отримані мобілізованими працівниками у вигляді середнього заробітку, та компенсаційні виплати з бюджету у межах середнього заробітку. Саме останні звільняються від нарахування ЄСВ.

Тож при нарахуванні працівнику саме середнього заробітку обережним роботодавцям радимо нарахувати ЄСВ. А коли підприємство подасть звіт про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, форма якого наведена у Додатку 1 до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 № 105, та отримає компенсацію, тоді суму сплаченого ЄСВ можна зарахувати до надмірно сплачених сум.

Сміливіші роботодавці можуть спробувати не нараховувати ЄСВ при нарахуванні середнього заробітку. Проте таким сміливцям доведеться пояснювати банкам, чому не сплачується ЄСВ при виплаті середнього заробітку. Також питання щодо правомірності ненарахування ЄСВ можуть виникнути й у податківців.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл