Головбух

Мінімальний страховий платіж ЄСВ при декретній відпустці

  • 1 грудня 2015
  • 140

ПРОБЛЕМА

На підприємстві є працівниця, яка знаходиться у відпустці по вагітності та пологах, та декілька працівниць, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років. Таким працівницям підприємство виплатило премію до свята — 8 Березня — по 300 грн. Чи потрібно нараховувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) з огляду на розмір мінімальної зарплати?

РІШЕННЯ

Насамперед відзначимо, що премія працівницям до свята є базою для нарахування ЄСВ. Адже відповідно до підпункту 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Далі з’ясуємо коли потрібно буде донараховувати ЄСВ.

Працівниця перебуває у відпустці по вагітності та пологах

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами є базою для нарахування ЄСВ (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ). Нараховує і сплачує ЄСВ підприємство. Отже, вважаємо, нараховувати ЄСВ на премію потрібно, враховуючи місячну суму допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами.

Нагадаємо, що відповідно до частини 2 статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір мінімальної зарплати. Тобто за повні місяці декретної відпустки працівниці було нараховано як мінімум мінімальну зарплату. Отже, місячна база нарахування ЄСВ разом із премією до 8-го березня буде більше мінімальної зарплати. У такому разі нараховувати ЄСВ на премію потрібно на фактичну суму.

Якщо березень є місяцем початку або закінчення декретної відпустки, тоді розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами може бути меншим за мінімальну зарплату. Тоді премію потрібно додати до суми такої допомоги і провести нарахування ЄСВ з урахуванням правила мінімального страхового внеску.

Працівниця перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років

Під час відпустки по догляду за дитиною до 3-х років працівниця отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини. Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 4 Закону про ЄСВ такі працівниці є платниками ЄСВ. Проте ЄСВ за них сплачуються органами, які виплачують таку допомогу.

Тому, вважаємо, коли підприємство нарахувало працівниці, яка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, премію до свята у розмірі, меншому за мінімальну зарплату, то ЄСВ потрібно нарахувати з огляду на мінімальну зарплату.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл