Головбух

Нараховуємо та виплачуємо допомогу по вагітності та пологах

  • 1 грудня 2014
  • 38

ПРОБЛЕМА

Як нараховувати допомогу по вагітності та пологах? Як оподатковувати таку допомогу?

РІШЕННЯ

Допомога по вагітності та пологах виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів. Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньої заробітної плати.

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням затверджено постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266. Так відповідно до пункту 14 цього порядку нарахування допомоги по вагітності та пологах здійснюється шляхом помоноження середньоденної заробітної плати на відповідну кількість календарних днів лікарняного листа по вагітності. Середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувався ЄСВ, на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком.

При цьому середньоденна заробітна плата не може перевищувати максимальну суму, з якої сплачується ЄСВ. Щоб здійснити таке порівняння, потрібно розрахувати середньоденну максимальну величину. Для цього її розмір в останньому місяці розрахункового періоду необхідно поділити на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Оскільки така допомога фінансується за рахунок ФСС з ТВП бухгалтер на підставі проведеного розрахунку та правильно заповненого лікарняного листа складає заяву-розрахунок до ФСС з ТВП. Ця заява готується у двох примірниках, один з яких залишається на підприємстві. Робочі органи ФСС з ТВП здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов’язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строк, установлений для виплати заробітної плати. При виплаті допомоги по вагітності та пологах треба пам’ятати, що така допомога обкладається ЄСВ у розмірі 33,2% (нарахування ЄСВ) та 2% (утримання ЄСВ).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл