text
Головбух

Річний перерахунок ПДФО за 2013 рік

  • 1 грудня 2014
  • 49

ПРОБЛЕМА

Хто повинен проводити річний перерахунок ПДФО за 2013 рік?

РІШЕННЯ

Обов’язок роботодавця щодо здійснення перерахунку сум доходів, нарахованих ним платникам податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг передбачено підпунктом 169.4.2 Податкового кодексу України (ПК). Цим же підпунктом визначено випадки та строки проведення таких перерахунків, а саме:

а) за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;

б) під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених підпунктом 169.2.3 ПК;

в) під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з роботодавцем.

Річний перерахунок доходів працівників та утриманих з них сум ПДФО за 2013 рік слід провести під час нарахування заробітної плати за останній місяць цього року, тобто при нарахуванні зарплати за грудень 2013 року.

Нагадаємо, раніше у 2011 році річний перерахунок сум доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданої податкової соціальної пільги провадився виходячи з середньомісячного доходу такого платника податку. Але у зв’язку із змінами, внесеними до ПК Законом України від 24.05.2012 № 4834-VI, який набрав чинності з 1 липня 2012 року, з 2012 року метою перерахунку стає виявлення доходів, які підлягають оподаткуванню за ставкою 17%. Розрахунок середньомісячного доходу при цьому вже не потрібен.

Досвід з проведення річних перерахунків підказує ще кілька випадків, окрім прямо зазначених у підпункті 169.4.2 ПК, коли проведення річного перерахунку є необхідним, зокрема:

- якщо у звітному році працівнику проводились донарахування і виплата сум за попередні податкові періоди (місяці). Такі суми донарахувань при проведенні перерахунків слід віднести до відповідних податкових періодів (місяців), за які йде донарахування;

- для вирішення питання правильності оподаткування «перехідних» сум (які переходять з одного звітного місяця у другий — відпускні, лікарняні). Такі «перехідні» суми (їх частини) з метою перерахунку відносяться до відповідних періодів їх нарахування (про це чітко зазначено в третьому абзаці пп. 169.4.1 ПК);

- для виправлення арифметичних та інших помилок, які було допущено при оподаткуванні та застосуванні податкової соціальної пільги та ставок 15% і 17% протягом звітного року.

Отже, бухгалтерам при проведенні річного перерахунку слід перевірити ще раз правильність формування місячних оподатковуваних доходів (встановити, правильно чи ні щомісячно нараховувався дохід), застосування до доходів певних працівників податкової соціальної пільги та правильність утримання ПДФО з нарахованих доходів.

Також можна визначити випадки, коли наслідки перерахунків дадуть нульовий результат:

1) якщо у 2013 році зарплата платника податку щомісяця перевищувала 11470 грн. (оскільки у такому випадку вже протягом року зарплата оподатковувалася за ставками 15% та 17% відповідно);

2) якщо у 2013 році розмір зарплати платника податку жодного місяця не перевищував 11470 грн. (тобто протягом всього року зарплата оподатковувалася за ставкою 15%, і донарахувань за ставкою 17% у такому випадку бути взагалі не може);

3) при застосуванні до доходів працівника податкової соціальної пільги.

Тому, враховуючи вищесказане, бухгалтери, впевнені у правильності всіх проведених протягом 2013 року нарахувань та утримань, можуть не робити річний перерахунок ПДФО за окремими працівниками, доходи яких «вписуються» у перелічені випадки.

Відзначимо, що за результатами проведення річного перерахунку може виникнути як недоплата ПДФО, так і переплата. Коли у результаті перерахунку за 2013 рік виявлено недоплату ПДФО, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати.

Коли ж у результаті річного перерахунку виникає переплата податку, то на її суму зменшується сума нарахованого податкового зобов’язання платника податку за відповідний місяць. При недостатності такої суми — зменшується сума податкових зобов’язань наступних податкових періодів, до повного повернення суми такої переплати.

Результати річного перерахунку (за їх наявності) слід відобразити у податковому розрахунку за формою № 1ДФ. Зважаючи на те, що річний перерахунок проводять разом із нарахуванням зарплати за грудень 2013 року, то й результати перерахунку увійдуть у звітність за IV квартал 2013 року.

У разі виявлення недоплати або переплати ПДФО у радках 4 та 4а форми № 1ДФ слід проставити уже відкориговану суму податку.

У бухгалтерському обліку нарахування недоплаченої бюджету суми ПДФО відобразять проведенням Д-т 661 К-т 641. Переплату ПДФО можна відкоригувати аналогічною проводкою за методом сторно.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл