Головбух

Благодійна допомога бійцям АТО та жителям Донбасу — без ПДФО

  • 1 грудня 2014
  • 79

Державний апарат продовжує, на жаль, функціонувати за принципом «однією рукою дає, а другою — відбирає». І благодійна допомога — аж ніяк не виняток. Проте нарешті для жителів Донбасу і бійців АТО отримання благодійної допомоги таки звільнено від ПДФО. Тож з’ясуємо новації оподаткування благодійної допомоги

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» від 02.09.2014 № 1668-VII (далі — Закон № 1668) має кілька позитивних моментів. Причому як для фізосіб, так і для підприємств. Про що — далі.

Розпочнемо з кола осіб, для яких благодійну допомогу не оподатковуватимуть податком на доходи фізичних осіб (ПДФО). Тут законотворці підготували перший сюрприз. На щастя — позитивний.

Кого звільнено від оподаткування ПДФО

Податковий кодекс України (ПК) доповнено новим підпунктом 165.1.54. Відповідно до нього не оподатковуватимуть ПДФО благодійну допомогу, виплачену (надану) благодійниками на користь (пп. «а» пп. 165.1.54 ПК):

  • учасників бойових дій — військовослужбовців та працівників силових структур та відомств, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції (далі — АТО), перебуваючи безпосередньо в районі її проведення;

  • працівників підприємств, установ, організацій, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь в АТО в районах її проведення;

  • членів сімей1 учасників бойових дій, які під час участі в АТО або участі в забезпеченні її проведення були поранені, загинули, померли внаслідок поранення, отриманого під час участі в АТО, чи визнані безвісно відсутніми;

  • учасників масових акцій громадського протесту, які зазнали поранення під час участі у таких акціях у період з 21.11.2013 по 28.02.2014, а також 02.05.2014 в м. Одесі, або на користь членів сімей таких учасників, які загинули чи померли внаслідок отриманих у цей період поранень або визнані безвісно відсутніми;

  • фізосіб, які мешкають (мешкали) на території проведення АТО та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням АТО;

  • фізосіб, які мешкали на території АР Крим та вимушено покинули місце проживання у зв’язку з тимчасовою окупацією.

До членів сімей належать дружина, чоловік, які не одружилися вдруге, батьки, дід та баба (якщо батьки померли), неповнолітні діти, повнолітні діти-інваліди. (Прим. авт.)

Підтвердження статусу

Очевидно, для звільнення від оподаткування фізособі потрібно буде підтвердити свій пільговий статус.

Учасники бойових дій зможуть це зробити, надавши посвідчення учасника бойових дій, видане у порядку, затвердженому постановою КМУ від 20.08.2014 № 413. Хоча тут є певні труднощі. Адже на оформлення такого посвідчення потрібен час, і якщо військовослужбовець отримає благодійну допомогу без посвідчення учасника бойових дій, то він має сплатити ПДФО. І це нелогічно.

Щодо інших категорій громадян, то порядку підтвердження їхнього статусу немає. Тож маємо надію, що податківці не забаряться із роз’ясненнями із цього приводу.

Волонтери

Наразі провідну роль у наданні допомоги відіграють волонтери, саме тому і їх звільнено від оподаткування отриманої благодійної допомоги. Не оподатковують благодійну допомогу, отриману благодійниками-фізособами для її надання на користь зазначених осіб (пп. «б» пп. 165.1.54 ПК).

Причому благодійна допомога буде звільнена від оподаткування у розмірі, фактично використаному на такі цілі, та на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов’язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги. Тобто, наприклад, якщо фізособа збере благодійну допомогу на суму 20 000 грн., а отримувачам передасть лише 18 000 грн., то 2000 грн. потрібно оподаткувати ПДФО. Хоча наразі немає механізму контролю за використанням благодійної допомоги волонтером. Тому що якщо отриману благодійну допомогу від юросіб можна відстежити за формою № 1ДФ, то коли фізособа благодійну допомогу передаватиме іншій фізособі, звісно, форму № 1ДФ ніхто не складатиме.

Якщо благодійні кошти на банківських рахунках благодійника-фізособи не будуть використані, то їх перерахують до Держбюджету у встановленому КМУ порядку. До того ж у останньому абзаці нового підпункту 165.1.54 ПК прописано, що строк використання отриманої благодійної допомоги зазначений саме у цьому підпункті. Єдиним терміном у новому підпункті 165.1.54 ПК є термін, до якого благодійна допомога не включається до місячного оподатковуваного доходу, а це — 31 грудня року, наступного за роком, у якому завершено АТО. Тож виходить, що саме до цієї дати благодійник-фізособа має використати всі благодійні кошти на відповідні цілі.

Внимание

Невикористані кошти на банківських рахунках благодійника­фізособи підлягають перерахунку до Держбюджету.

Скажемо відверто, рішення про вилучення коштів до Держбюджету надто суворе. Адже логічніше було б просто оподаткувати ці кошти ПДФО або повернути тому, хто їх надав. Та, мабуть, держава вирішила зіграти на випередження у боротьбі зі зловживаннями стосовно благодійної допомоги.

Невідома доля не використаної благодійниками-фізособами благодійної допомоги у вигляді ТМЦ. За логікою такі ТМЦ мають вилучати та продавати на аукціонах. Але у Законі № 1668 про це жодного слова.

Обов’язковою умовою звільнення від оподаткування ПДФО для благодійників-фізосіб є їх реєстрація у Реєстрі волонтерів антитерористичної операції (далі — Реєстр волонтерів АТО). Він ще має з’явитися. Опікуватися ним будуть податківці.

Внимание

Для включення до Реєстру волонтерів АТО фізособі-претенденту потрібно подати заяву, копію ідентифікаційного коду або серію та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного коду та повідомили про це контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) і довідку з банку із зазначенням рахунків, відкритих на ім’я волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності.

Законодавці не уточнили, куди саме фізособі потрібно надати пакет документів. Напевне, це буде податковий орган за місцем реєстрації фізособи. Хоча ймовірно, що документи можна буде подавати у будь-який місцевий податковий орган.

А допоки Реєстр волонтерів АТО не з’явиться, вимоги щодо внесення благодійників-фізосіб до нього не застосовуються (п. 1 розд. ІІ Закону № 1668).

Внимание

Для звільнення від оподаткування ПДФО благодійник­фізособа має зареєструватися у Реєстрі волонтерів АТО.

Декого може спантеличити назва Реєстру волонтерів АТО. Адже у ньому, судячи із назви, мають перебувати тільки волонтери, що надають допомогу учасникам АТО. Але вважаємо, що це не так. Тут мають реєструватися і благодійники-фізособи, які отримували та передавали благодійну допомогу учасникам акцій протесту та мешканцям Криму. Причому реєструватися доведеться, навіть якщо благодійну допомогу більше не планується надавати. Про це красномовно свідчить підпункт «б» підпункту 165.1.54 ПК: «Правила цього підпункту застосовуються також до благодійної допомоги, отриманої зазначеними благодійниками — фізичними особами у звітному податковому році, що передує року їх внесення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції». Тобто факт реєстрації у Реєстрі волонтерів АТО є обов’язковим для звільнення від оподаткування ПДФО благодійної допомоги благодійниками-фізособами. До того ж зволікати із реєстрацією не варто. Бо якщо благодійну допомогу надавали у грудні 2013 року учасникам акцій протесту, то зареєструватися потрібно у 2014 році. Звісно, якщо Реєстр волонтерів АТО з’явиться у 2014 році. А він має з’явитись, оскільки на розробку порядку його формування і ведення відведено два тижні з дня набрання чинності Законом № 1668.

Суми, які не оподатковуються

Без обмежень

Наголосимо, що будь­яка сума благодійної допомоги для потреб АТО не оподатковується (пп. 170.7.8 ПК). Проте це звільнення від оподаткування діє, лише коли благодійну допомогу надано учасникам АТО для:

  • закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту, технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів, визначених за переліком КМУ;

  • оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медпризначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медпризначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медреабілітації, санаторно-курортного оздоровлення.

Не оподатковуватимуть у будь-якій сумі благодійну допомогу на зазначені цілі, отриману благодійниками-фізособами, зареєстрованими у Реєстрі волонтерів АТО, для передачі її особам, зазначеним у підпункті «а» підпункту 165.1.54 ПК.

На жаль, учасникам акцій протесту та фізособам, які проживають (проживали) на території АТО або АР Крим та вимушено покинули місце проживання, пощастило менше. Для них не оподатковується ПДФО благодійна допомога у будь-якій сумі (вартості), що надається для оплати вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медпризначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медпризначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медреабілітації, санаторно-курортного оздоровлення.

Обмеження

На відновлення втраченого майна та на інші потреби благодійна допомога не підлягає оподаткуванню ПДФО у сумі, що сукупно протягом звітного року не перевищує 1000 мінімальних зарплат, установлених на 1 січня звітного року. Для 2014 року ця сума становить 1 218 000 грн. Причому перелік інших потреб має визначити КМУ.

Сума перевищення оподатковується ПДФО за ставкою 15% (17%). До того ж платник податків зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги. Нагадаємо: форму Податкової декларації про майновий стан та доходи затверджено наказом МДЗ від 11.12.2013 № 793. Подають таку декларацію до 1 травня року, наступного за звітним (пп. 49.18.4 ПК).

Цільове використання

Якщо благодійна допомога надається у натуральній формі, то із цільовим призначенням більш-менш зрозуміло. А от коли перераховуються кошти, то як підприємство-благодійник має знати, куди будуть використані кошти? Як варіант, для підтвердження пільги з оподаткування можна попросити у отримувача благодійної допомоги підтвердні документи щодо використаних коштів.

Строк дії звільнення від оподаткування

Ще один позитивний момент від законотворців полягає у тому, що нововведення поширюються на правовідносини, що виник-ли з 21.11.2013. До того ж діятимуть аж до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому завершиться АТО.

Отже, ті, хто сплатив ПДФО і наразі підпадають під звільнення від оподаткування, зможуть повернути раніше сплачені суми ПДФО.

«Пряники» для підприємств

Наступний позитивний момент стосується підприємств-благодійників. Сума коштів або вартість спецзасобів індивідуального захисту, техзасобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, продуктів харчування та інших товарів (робіт, послуг) за переліком КМУ, наданих силовим відомствам на потреби АТО, включається до податкових витрат у повному обсязі.

Внимание

Благодійна допомога на потреби АТО включається до податкових витрат без обмежень лише на час проведення АТО.

Нагадаємо, такі витрати включаються до інших витрат на підставі підпункту «а» підпункту 138.10.6 ПК. У Податковій декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженій наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872 (далі — декларація), такі витрати відображають у рядку 06.4 ІВ та у рядку 06.4.43 Додатка ІВ.

Внимание

Рішення РНБО «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 13.04.2014 було введене в дію указом Президента від 14.04.2014. Тож саме з цієї дати можна включати без обмежень благодійну допомогу на потреби АТО.

Для підприємств, що звітують за рік, проблем із відображенням таких витрат не буде. А от «квартальники» для коригування податкових витрат ІІ кварталу мають або подати уточнюючу декларацію, або провести донарахування витрат у звітній декларації із заповненням додатка ВП.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл