Неприбуткова організація отримує будівлю від фізособи: податкові наслідки для обох сторін

57

ПРОБЛЕМА

Релігійна організація (ознака неприбутковості «0013») для провадження статутної діяльності отримує будівлю від фізособи (не підприємця): в першому випадку — безоплатно, а в другому ― платно. Як оформити безоплатне отримання будівлі: як дарування чи як благодійну допомогу? Які податкові наслідки будуть у неприбуткової організації та фізособи в кожному із випадків?

РІШЕННЯ

Обидва випадки передачі фізособою будівлі неприбутковій організації (ознака неприбутковості «0013») розглянемо окремо як операції:

  • безоплатної передачі;

  • купівлі-продажу.

Дарування будівлі

Безоплатну передачу будівлі можна оформити як дарування або як благодійну допомогу. Згідно з вимогами Цивільного кодексу України для оформлення таких операцій використовують різні договори.

За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність (ст. 717 Цивільного кодексу України; ЦК).

Передача майна у формі благодійництва за своїм змістом близька до дарування. Оформляється така допомога договором пожертви (ст. 729 ЦК). Однак, на відміну від дарування, пожертвувач має право вимагати розірвання договору про пожертву, якщо пожертва використовується не за призначенням (ч. 3 ст. 730 ЦК). Крім того, при наданні благодійної допомоги слід врахувати вимоги Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» від 16.09.1997 № 531/97-ВР (далі — Закон про благодійництво). Зокрема, статтею 3 Закону про благодійництво визначено перелік сфер благодійної діяльності, до яких не належить благодійна допомога, надана релігійній організації для виконання нею своїх статутних завдань.

У будь-якому разі, при передачі фізособою будівлі релігійній організації за договором дарування чи іншим подібним договором не виникатиме жодних податкових зобов’язань у обох сторін.

За загальним правилом операції з безоплатного надання товарів з метою оподаткування вважаються продажем (пп. 14.1.202 Податкового кодексу України; ПК). А матеріальні активи, у т. ч. основні засоби — товарами (пп. 14.1.244 ПК).

Однак при оподаткуванні неприбуткових організацій враховуються вимоги статті 157 ПК.

Релігійна організація згідно з пунктом 157.7 ПК не включає до податкових доходів вартість майна (у т. ч. будівлі), яке надходить безоплатно. А безоплатно надані товари передають згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення (пп. 14.1.13 ПК). При цьому в цілях ПК поняття «товари» трактується доволі широко (пп. 14.1.244 ПК). До них, зокрема, належать різні матеріальні активи, до яких, безсумнівно, належать і будівлі.

Вартість отриманої будівлі вказують у рядку 6.1.2 Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом МДЗ від 27.01.2014 № 85 (далі ― Податковий звіт). Саму вартість будівлі радимо прописати у договорі. Наприклад, так: «вартість безоплатно переданої будівлі в цілях відображення в обліку та звітності релігійної організації визначено на рівні ринкової вартості будівлі, яка дорівнює … грн.».

У фізособи при даруванні майна також не виникатиме об’єкт оподаткування ПДФО, тому що немає власне і доходів.

Купівля-продаж будівлі

Тепер перейдемо до другого випадку, коли фізособа продає будівлю релігійній організації.

Для релігійної організації операція з придбання будівлі не впливає на визначення податкових витрат.

Тепер вияснимо, чи виникатиме у фізособи зобов’язання зі сплати ПДФО. Для цього розглянемо норми статті 172 ПК.

Отож, не оподатковують ПДФО дохід, отриманий фізособою від продажу житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці) за таких умов:

  • якщо продаж відбувається не частіше одного разу протягом звітного податкового року;

  • якщо таке майно перебуває у власності фізособи понад три роки.

Внимание

Умова щодо перебування такого майна у власності особи понад три роки не розповсюджується на успадковане майно.

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених вище, або інших об’єктів підлягає оподаткуванню ПДФО у загальному порядку за ставкою 15% (17%).

У такому самому порядку оподатковується дохід від продажу об’єкта незавершеного будівництва.

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначають з огляду на ціну, зазначену в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

Водночас при виплаті оподатковуваного доходу фізособі неприбуткова організація виступатиме податковим агентом. Тобто відповідатиме за сплату ПДФО до бюджету.

Додамо, що договір купівлі-продажу не включають в перелік цивільно-правових договорів для цілей оподаткування військовим збором (лист МДЗ від 27.08.2014 № 11917/10/16-01-11-01-39).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль