text
Головбух

Чергові зміни в Податковому кодексі України щодо ПДФО, військового збору та рентної плати

  • 11 травня 2015
  • 38

Закон України від 02.03.2015 № 211-VIII

ПДФО

Розширено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Не підлягає оподаткуванню ПДФО сума (вартість) благодійної допомоги, виплачена (надана) міжнародними благодійними організаціями на користь фізичних осіб, які мешкають у зоні АТО чи були вимушені покинути це місце проживання, а також тих фізосіб, які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з тимчасовою окупацією АР Крим.

Звертаємо увагу, що зазначена пільга встановлена підпунктом 165.1.56 ПК та надається за умови взяття таких фізосіб у встановленому законодавством порядку на облік у відповідних структурних підрозділах з питань соціального захисту населення. А перелік міжнародних благодійних організацій (їх філій або представництв) має визначити КМУ.

Така благодійна допомога звільняється від оподаткування ПДФО без обмеження сумою допомоги. На відміну від благодійної допомоги, яка надається цим самим фізособам благодійниками, зокрема, волонтерами згідно з підпунктом 165.1.54 ПК.

Не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається на відновлення втраченого майна та на інші потреби за переліком, який визначається КМУ, у сумі, що сукупно протягом звітного року не перевищує 1000 розмірів мінімальної заробітної плати (у 2015 році — 1218 тис. грн.). Якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення оподатковується за ставками 15% та 20% (пп. «б» пп. 170.7.8 ПК).

Військовий збір

Військовий збір, який мав діяти до 31.12.2014, подовжено і, схоже, надовго: до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.

З початку 2015 року було розширено базу оподаткування військовим збором. І тепер з метою оподаткування військовим збором загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід визначається за аналогією з доходами, які обкладаються ПДФО. При цьому застосування негрошового коефіцієнта під час оподаткування військовим збором ПК не передбачено.

Законом № 211 уточнено, що від оподаткування військовим збором звільняються доходи, які згідно з розділом IV «Податок на доходи фізичних осіб» ПК не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Варто зазначити, що військовим збором не оподатковуються доходи, оподатковувані ПДФО за нульовою ставкою, зокрема отримані у вигляді спадщини. Досі податківці наполягали на оподаткуванні цих доходів військовим збором (ЗІР, підкатегорія 132.02).

Водночас дохід платника податку, отриманий у вигляді спадщини, що підлягає оподаткуванню за ставками 5% або 15% (20%), включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника та підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.

Отже, звільняються від оподаткування військовим збором лише ті об’єкти спадщини, які згідно з підпунктом 174.2.1 ПК оподатковуються ПДФО за нульовою ставкою. А вартість об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, або якщо спадкоємцем або спадкодавцем є нерезидент, оподатковується військовим збором за ставкою 1,5%.

Такі ж правила діють у разі оподаткування військовим збором дарунків.

Проте окремі не оподатковувані ПДФО доходи тепер оподатковуються військовим збором, а саме:

  • проценти, нараховані на цінні папери, емітовані Мінфіном, та на боргові зобов’язання Нацбанку, а також сума доходів, отриманих нерезидентами у вигляді процентів, нарахованих на державні цінні папери або облігації місцевих позик, або боргові цінні папери, виконання зобов’язань за якими забезпечено державними або місцевими гарантіями, якщо такі цінні папери придбані нерезидентами за межами території України через уповноважених агентів — нерезидентів, або процентів, отриманих нерезидентами за надані державі або бюджету АР Крим чи міському бюджету позики (кредити або зовнішні запозичення), які відображаються в Держбюджеті або місцевих бюджетах чи кошторисі Нацбанку, або за надані суб’єктам господарювання кредити (позики), виконання яких забезпечено державними або місцевими гарантіями (пп. 165.1.2 ПК);

  • дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 165.1.18 ПК);

  • сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів та брухт дорогоцінних металів, проданий Нацбанку (пп. 165.1.25 ПК);

  • доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов’язаних з переходом права власності на такі валютні цінності (пп. 165.1.51 ПК);

  • інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями Нацбанку та казначейськими зобов’язаннями Украї­ни, емітованими Мінфіном, у т. ч. від зміни курсу іноземної валюти (пп. 165.1.52 ПК).

Зазначені норми в частині оподаткування ПДФО та військовим збором набрали чинності з 13.03.2015.

Деякі українські банки «не розгубилися», і вже з 13.03.2015 почали утримувати з населення під час продажу іноземної валюти, крім пенсійного збору у розмірі 2%, ще й військовий збір у розмірі 1,5%.

Звертаємо увагу, що 16.03.2015 у Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики відбулася нарада, під час якої обговорювалися актуальні питання внесення змін до ПК, зокрема щодо вилучення з об’єкта оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб від операцій з валютними цінностями, у т. ч. операцій з обміну національної та іноземної валюти громадянами. Адже такі операції не є об’єктом оподаткування ПДФО. За результатами обговорення учасники наради дійшли спільного рішення щодо потреби якнайшвидшого внесення змін до ПК. Про це йдеться у листі НБУ від 17.03.2015 № 60-07011/17605.

11.06.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо військового збору» від 12.05.2015 № 381-VIII, яким скасовано вимогу щодо утримання військового збору при здійсненні операцій з придбання та продажу іноземної валюти фізособами.

Рентна плата

Змінено розміри ставок рентної плати.

Зокрема, з 01.04.2015 підвищено ставку рентної плати з 20% до 70% на природний газ (що відповідає умові, визначеній у пункті 252.24 ПК), видобутий з покладів до 5000 метрів.

Інші зміни щодо рентної плати застосовуються з 13.03.2015.

Серед них — застосування коригуючого коефіцієнта 0,55 до ставок рентної плати за видобування природного газу (що не відповідає умові, визначеній у пункті 252.24 ПК) із свердловин. А під час нарахування рентної плати за видобуту залізну руду не застосовується коефіцієнт, який дорівнює частці заліза в товарній продукції.

Також встановлено мінімальну ставку рентної плати за транзитне транспортування аміаку — 2,4 долара США за транзитне транспортування однієї тонни аміаку за кожні 100 км відстані відповідних маршрутів його транспортування.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл