Головбух

Оподаткування страхової виплати та бонусів

  • 1 грудня 2015
  • 105

ПРОБЛЕМА

Страхова компанія здійснює довгострокове страхування життя. За умови дожиття страхувальника до закінчення терміну дії договору йому виплачується страхова виплата. Вона складається зі страхової суми та бонусу (інвестиційного доходу). Страхову виплату компанія оподатковує відповідно до підпункту 170.8.2 Податкового кодексу України: 60% × (страхова сума – страхові платежі) × 5%. Чи потрібно оподатковувати бонуси за окремою ставкою?

РІШЕННЯ

Договір довгострокового страхування життя — договір страхування життя строком на п’ять і більше років, який передбачає страхову виплату одноразово або у вигляді ануїтету, якщо застрахована особа дожила до закінчення терміну дії договору страхування чи події, передбаченої у договорі страхування, або досягла віку, визначеного договором (пп. 14.1.52 Податкового кодексу України; ПК).

Важно

Такий договір не може передбачати часткових виплат протягом перших п’яти років його дії.

Це не стосується виплат, що здійснюються у разі настання страхових випадків, пов’язаних зі смертю чи хворобою застрахованої особи або нещасним випадком, що призвело до встановлення застрахованій особі інвалідності I або II групи чи встановлення інвалідності особі, яка не досягла вісімнадцятирічного віку.

У статті 9 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996 № 85/96-ВР зазначено що страхова виплата — грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку.

Договором страхування життя також може бути передбачено збільшення розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат на суми (бонуси), які визначаються страховиком один раз на рік за іншими фінансовими результатами його діяльності (участь у прибутках страховика). Тому якщо у договорі страхування крім страхової виплати окремо передбачено сплата сум (бонусів) то зазначені виплати повинні оподатковуватись згідно з підпунктом 164.2.2. ПК як суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору за ставкою, передбаченою пунктом 167.1 ПК (15%).

Відповідно до пункту 164.1 ПК базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохiд. Зокрема, сума страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум або пенсійних виплат, що сплачуються платнику податку за договорами довгострокового страхування життя (у тому числі за договорами страхування довічних пенсій) та недержавного пенсійного забезпечення, за договорами пенсійного вкладу, договорами довiрчого управління, укладеними з учасниками фондів банківського управління (пп. 164.2.15 ПК).

Водночас, розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 24.12.2010 № 997 затверджено Порядок застосування підпунктів 165.1.27 та 165.1.28 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Податкового кодексу України щодо страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум та пенсійних виплат, отримуваних платником податку за договорами страхування, недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу та довірчого управління (далі — Порядок № 997).

Згідно з підпунктом 1.1 розділу ІІ Порядку № 997 при страхуванні життя або здоров’я платника податку сума страхової виплати не включається до складу загального місячного або річного оподаткованого доходу платника податку у разі дожиття застрахованою особою до дати чи події, передбаченої договором страхування життя, чи досягнення віку, передбаченого таким договором.

Внимание

Тому оподаткуванню підлягає величина перевищення страхової виплати над сумою внесених страхових платежів за правилами оподаткування доходів від розміщення коштів на депозитних рахунках (пп. 170.8.2 ПК).

Якщо ж в договорі довгострокового страхування життя в суму страхових виплат (як у наведеному випадку) включено розмір суми бонусів, то така сума бонусів оподатковується у випадках та розмірах, визначених підпунктом 170.8.2 ПК. А саме: 60% суми перевищення страхової виплати над сумою внесених страхових платежів, помножена на 5%.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл