Головбух

Сільгосппідприємство — платник фіксованого податку забезпечує працівників безоплатним харчуванням: чи є додаткове благо для працівників

  • 1 грудня 2014
  • 37

ПРОБЛЕМА

У колдоговорі сільгосппідприємства — платника фіксованого податку зазначено, що воно зобов’язане забезпечити своїх працівників безоплатним харчуванням. Керівництвом прийнято рішення про відкриття їдальні; продукти для приготування будуть придбаватися у фізособи (не платника ПДВ). Чи буде вважатися додатковим благом вартість харчування для працівників? Якщо так, то як його нарахувати? Чи виникне податкове зобов’язання у підприємства з ПДВ на суму поставленого харчування і у якій декларації його відображати?

РІШЕННЯ

Згідно з підпунктом «б» підпункту 164.2.17 Податкового кодексу України (ПК) вартість безоплатного харчування, отриманого працівником, визнається його доходом (додатковим благом).

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума ПДФО обчислюється за правилами пункту 164.5 ПК, тобто із застосуванням «натурального» коефіцієнта.

Згідно з підпунктом 14.1.47 ПК додаткові блага — кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є зарплатою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПК).

Правило

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий ним як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV ПК (пп. «г» пп. 164.2.17 ПК).

До харчування, яке звільняється від оподаткування ПДФО згідно з підпунктом 165.1.9 ПК, відноситься вартість безоплатного лікувально-профілактичного харчування, молока або рівноцінних йому харчових продуктів, газованої солоної води тощо, якими роботодавець забезпечує певні категорії працівників — платників ПДФО відповідно до Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII.

Додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування включається до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у т. ч. у натуральній формі, визначених відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108), які не передбачені актами чинного законодавства.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464) інші заохочувальні та компенсаційні виплати є базою для нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ) у розмірі 36,76-49,7% відповідно до класу професійного ризику підприємства та утримання з цього доходу — 3,6%.

Важно

При визначенні бази оподаткування ПДФО нарахований дохід працівника слід зменшити на суму утриманого ЄСВ.

Якщо для підприємства — платника податку на прибуток на загальних підставах важливо, чи передбачене колективним договором безоплатне харчування, чи ні, то для сільгосппідприємства — платника фіксованого сільськогоспподатку це не суттєво. Адже об’єктом оподаткування для платника фіксованого сільгоспподатку є площа сільгоспугідь (п. 302.1 ПК).

Право на застосування фіксованого сільгоспподатку мають лише ті сільгосппідприємства, у яких частка сільгосптоваровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75% (п. 301.1 ПК). Тобто, при визначенні такого відсотка потрібно буде враховувати і новий вид діяльності сільгосппідприємства — власну їдальню.

При закупівлі продуктів у фізособи податковим агентом щодо виплачених фізособі доходів є підприємство (пп. 168.2.1 та п. 168.3 ПК). Підприємство зобов’язане утримати, перерахувати до бюджету ПДФО і звітувати за формою № 1ДФ. Виключення, згідно з підпунктом 165.1.24 ПК, складають продавці сільгосппродукції, що виростили таку продукцію на власній ділянці і надали податковому агенту довідку про своє право на отримання доходу у джерела його виплати без сплати ПДФО. Надання працівникам безоплатного харчування може розглядатися як база оподаткування ПДВ (п. 188.1 ПК).

Наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 затверджено форми та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.

Платники податку, які згідно зі статті 209 ПК застосовують спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, крім декларації «0110» подають податкову декларацію з позначкою «0121»/«0122»/«0123» (далі — декларація 0121-0123), яка є невід’ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, установленого указаною статтею.

Платники податку — сільськогосподарські підприємства усіх форм власності, які відповідають вимогам статті 209 ПК, але не обрали спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського, лісового господарства і рибальства та реалізують молоко, худобу, птицю, вовну власного виробництва, а також молочні продукти, молочну сировину та м’ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, крім декларації «0110», подають податкову декларацію з позначкою «0130», яка є невід’ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише операції, визначені пунктом 209.18 ПК.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл