Головбух

Оподаткування доходу голови фермерського господарства

  • 1 грудня 2014
  • 427

ПРОБЛЕМА

Голова новоствореного фермерського господарства є його засновником. Фермерське господарство планує виплати засновнику дивіденди в результаті здійснення прибуткової господарської діяльності. Яку ставку податку з доходу необхідно буде застосувати?

РІШЕННЯ

Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юрособи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону (ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV; далі — Закон № 973).

Статтею 27 Закону № 973 передбачено, що трудові відносини у фермерському господарстві базуються на основі праці його членів. Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом) (ч. 1 ст. 3 Закону № 973).

Головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа.

Згідно з Методичними рекомендаціями з організації та ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах, затвердженими наказом Мінагропрому від 02.07.2001 № 189, одержаний фермерським господарством дохід визначається за видами діяльності та в цілому по господарству.

Згідно із підпунктом 14.1.49 Податкового кодексу України (ПК) дивіденди — це платіж, що здійснюється юридичною особою — емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Однією з обов’язкових умов для придбання корпоративних прав є майновий або грошовий внесок у статутний капітал. Член фермерського господарства може взагалі нічого не вносити до статутного капіталу — такі питання регулюються винятково Статутом господарства (п. 4 ст. 1 Закону № 973).

Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом (ст. 20 Закону № 973).

Отже, членам фермерського господарства може виплачуватися дохід залежно від внеску до статутного капіталу, механізм виплати якого визначається статутом фермерського господарства. У такому випадку виплата вказаного доходу є виплатою дивідендів.

Такий дохід включається до складу загального місячного/річного оподатковуваного доходу платника податку (пп. 164.2.8 ПК). Податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів, крім випадків, зазначених у підпункті 165.1.18 ПК, є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування (пп. 170.5.1 ПК). При цьому такі доходи остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою 5%, визначеною у пункті 167.2 ПК (пп. 170.5.4 ПК).

Звертаємо увагу, що у первинних документах (чек на зняття готівки, прибутковий та видатковий касові ордери) потрібно зазначити, що здійснено виплату дивідендів засновнику.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл