Головбух

Звітування щодо отриманого доходу від продажу нерухомості фізичною особою

  • 1 грудня 2014
  • 30

ПРОБЛЕМА

У 2013 році фізособа продала іншій фізичній особі належні їй об’єкти нерухомого майна. За якою ставкою ПДФО потрібно оподатковувати отриманий дохід від даної операції та як звітувати про отримані доходи, якщо фізособа є підприємцем на загальній системі?

РІШЕННЯ

Пунктом 1 статті 325 Цивільного кодексу України (ЦК) визначено, що суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати (п. 2 ст. 325 ЦК). ЦК не встановлює такого суб’єкта права приватної власності як фізична особа ― підприємець.

Отже, дохід, отриманий підприємцем — фізособою від продажу нерухомого майна підлягає оподаткуванню за нормами, встановленими для оподаткування фізичних осіб, які визначені статтею 172 Податкового кодексу України (ПК).

Так, підпунктом 172.1 ПК передбачено, що не оподатковується дохід, отриманий фізичною особою від продажу не частіше одного разу протягом року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки.

При продажу іншого майна, яке не зазначене у пункті 172.1 ПК та не перебуває у власності громадянина більше трьох років, а також у разі продажу більше одного об’єкта на рік, дохід, отриманий фізичною особою, оподатковується ПДФО за ставкою 5% (п. 172.2 ПК).

При цьому при оподаткуванні доходів фізичних осіб не передбачено врахування витрат, крім оподаткування інвестиційного прибутку.

Отже, оподатковуватись ПДФО буде вся сума доходу фізичної особи, отримана від продажу нерухомого майна (без врахування витрат на його придбання).

Фізичні особи при отриманні доходів протягом року повинні подати декларацію про майновий стан і отримані доходи (далі — декларація) за формою, встановленою наказом МДЗ від 11.12.2013 № 793. У даній декларації потрібно зазначити отримані доходи та утриманий (сплачений) ПДФО у рядку 01.02 розділу ІІ декларації.

Крім фізичних осіб ця форма декларації передбачена і для підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування (розділ ІІІ декларації). При цьому строк подання декларації для підприємців на загальній системі оподаткування встановлено підпунктом 49.18.5 ПК: протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (у 2014 році — до 10.02.2014).

Тому, якщо підприємець на загальній системі отримує дохід як фізична особа, то він повинен заповнити у декларації про майновий стан розділ ІІ, де має зазначити доходи, отримані ним як фізичною особою (у даному випадку — доходи від продажу нерухомості), та розділ ІІІ, де має зазначити доходи від підприємницької діяльності. Подати таку декларацію потрібно у строки, встановлені для підприємця.

Щодо питання виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при здійсненні операції з продажу нерухомості фізичною особою, оскільки фізична особа не є платником ПДВ, то і зобов’язань з ПДВ при здійсненні такої операції не виникає.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл