text
Головбух

Нарахування доходів та зарахування страхового стажу членам фермерського господарства

  • 1 грудня 2015
  • 682

ПРОБЛЕМА

Чи потрібно нараховувати заробітну плату членам фермерського господарства та платити ЄСВ і податок з доходів до бюджету. Чи зараховується до страхового стажу період членства у фермерському господарстві, якщо одному з членів господарства 14 років?

РІШЕННЯ

Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку (п. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV, далі — Закон про фермерство).

Членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства (п. 1 ст. 3 Закону про фермерство).

Тобто, передбачена обов’язкова трудова участь кожного члена господарства у його діяльності. Член фермерського господарства за своїм соціально-економічним статусом є працюючим власником. Тому його трудова діяльність у господарстві базується на членстві і регулюється не трудовим договором, а Статутом господарства (п. 2 ст. 27 Закону про фермерство).

Таким чином, члени фермерського господарства отримують не заробітну плату, а дохід від виконання трудової функції. Водночас такий дохід може виплачуватися залежно від внеску до статутного капіталу, а не від виконання трудової функції. Тоді виплата доходу є виплатою дивідендів.

Конкретний механізм оплати праці членів фермерського господарства визначається Статутом фермерського господарства. Якщо ж у Статуті такий порядок не визначено, механізм оплати потрібно встановити внутрішнім документом підприємства, наприклад, протоколом загальних зборів членів фермерського господарства. При цьому розподілятися може лише чистий дохід (прибуток) — отримані доходи за мінусом витрат.

Якщо в Статуті визначено частку кожного члена фермерського господарства, то отриманий дохід від діяльності фермерського господарства є дивідендами і оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 5%. Якщо ж в статуті частка не визначена, то отриманий дохід оподатковується ПДФО за ставкою 15% (20%). Фермерське господарство при виплаті доходів повинно також подати податковий розрахунок про виплачені доходи за формою № 1ДФ, при цьому виплата дивідендів відображається у розрахунку за формою № 1ДФ за ознакою доходу «109», виплата інших доходів — за ознакою доходу «127».

Щодо утримання єдиного соціального внеску (ЄСВ), то оскільки даний дохід не є заробітною платою, то ЄСВ при виплаті такого доходу не утримується.

Згідно із статтею 34 Закону про фермерство час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.

Отже, для зарахування страхового стажу членів фермерських господарств необхідними умовами є запис у трудовій книжці та сплата ЄСВ. Інших умов щодо зарахування страхового стажу не має, тож не є обмеженням для зарахування стажу та обставина, що вік члена фермерського господарства становить 14 років.

Видача трудових книжок членам фермерського господарства і громадянам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), та їх ведення здійснюються відповідно до законодавства України про працю (п. 4 ст. 27 Закону про фермерство).

Щодо сплати ЄСВ, то відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі ― Закон про ЄСВ) особи, які не підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню мають змогу набути необхідний страховий стаж шляхом добровільної сплати ЄСВ.

Тобто, члени фермерського господарства мають право укласти з податковим органом договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Ці особи беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі на добровільну участь, але не менше одного року.

Сплата ЄСВ проводиться щомісяця в розмірі, установленому в договорі, за кожний місяць до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль